„Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, objętego PROW na lata 2014-2020
Operacja pn. „Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w m. Kępina – etap III wraz z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Miasta i Gminy Gąbin”
Cel operacji: poprawa warunków zamieszkania na terenie miasta i gminy Gąbin poprzez rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, tj. rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w m. Kępina wraz z rozbudową sieci wodociągowej w m. Górki oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej w m. Gąbin z możliwością włączenia Stadionu Miejskiego
Zakładane wartości wskaźników, które zostaną osiągnięte w wyniku realizacji operacji:
- 1. budowa 1,503 km zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę,
- 2. budowa 0,430 km systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych,
- 3. przebudowa 1 szt. ujęcia wody;
- 4. przebudowa 1 szt. stacji uzdatniania wody.
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Wartość projektu: 3 204 914,79 zł
Wartość uzyskanego dofinansowania: 3 159 058,00 zł
W dniu 20.10.2023 r. Umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, objętego PROW na lata 2014-2020, ze strony Samorządu Gąbina podpisał Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak i Skarbnik Gminy Aleksandra Kłys, stronę Samorządu Województwa Mazowieckiego reprezentował Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Radosław Rybicki oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Kazimierz Porębski.
Zadanie pn. „Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w m. Kępina – etap III wraz z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Miasta i Gminy Gąbin”, składa się z trzech inwestycji:
1. Rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Kępinie — budowy i podłączenia trzech zbiorników retencyjnych
Podstawowym celem zadania jest poprawa warunków zasilania w wodę i stabilności układów filtracyjnych Stacji Uzdatniania Wody w Kępinie, która zasila w wodę około 60% ludności Miasta i Gminy Gąbin.
Zakończenie obecnego etapu inwestycji dotyczącego rozbudowy układu uzdatniania wody i układów pompowni II stopnia, pozwoli na zwiększenie podaży wody dla mieszkańców.
Z obecnych analiz wynika, że podaż z istniejących studni głębinowych oraz retencja wody przy rozbiorach powyżej 1300 m3/dobę są niewystarczające. W związku z tym zaproponowano uruchomienie studni głębinowej Nr 6 o wydajności 30 m3/ godzinę – wynikającej z dokumentacji hydrogeologicznej.
Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na użytkowanie studni niezbędne jest ogrodzenie wyznaczonej strefy ochronnej, utwardzenie terenu i wykonanie drogi dojazdowej.
Dla studni Nr 6 należy wykonać kompletną obudowę, zapuścić pompę na rurach nierdzewnych oraz wykonać przyłącza hydrauliczne, elektryczne oraz układ zdalnego sterowania z SUW w Kępinie.
Dla zabezpieczenia retencji wody uzdatnionej zaproponowano budowę dodatkowych dwóch zbiorników pionowych o pojemności 150 m3 każdy, wraz z przyłączami hydraulicznymi i sterowaniem oraz wykonanie renowacji wewnętrznej dwóch istniejących zbiorników pionowych o pojemności po 150 m3 każdy. Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt zmniejszenia retencji każdego ze zbiorników o około 30 m3 ze względu na zabezpieczenie pomp przed suchobiegiem.
Budowa nowego pionowego zbiornika retencyjnego dla wody surowej o pojemności minimum 150 m3 oraz pompowni procesowej z zastosowaniem pomp sterowanych falownikiem pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie zasobów wody głębinowej, oraz pozwoli na równomierną pracę układu filtracyjnego w ciągu całej doby.
2. Rozbudowy sieci wodociągowej w Górkach
Budowa sieci wodociągowej w Górkach do zabudowy jednorodzinnej gospodarstw domowych. Zakładana długość sieci wodociągowej wynosi 1 503 m.
3. Budowy sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Dobrzykowskiej z możliwością przyłączenia obiektów Stadionu Miejskiego w Gąbinie
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej w ulicy Dobrzykowskiej z możliwością włączenia Stadionu Miejskiego w Gąbinie. W opracowaniu uwzględniono kanalizację wraz z sięgaczami do granicy działek pod docelowe przyłącza kanalizacyjne. Zakładana długość sieci kanalizacji sanitarnej wynosi 430 m.
Poprzez wykonanie projektu będzie możliwe uzbrojenie rejonu miasta w infrastrukturę sanitarną, poprawę jakości życia mieszkańców. Potrzeba budowy wynika również z konieczności odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych do miejskiego systemu kanalizacyjnego z terenu obiektów sportowych.
Inwestycja zapewni: powiększenie liczby korzystających z miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej oraz likwidację odprowadzania ścieków do osadników.
Opracowanie: M. Świerzyńska