Szkoła Muzyczna I stopnia w Gąbinie
Aleja Jana Pawła II nr 16, 09-530 Gąbin
tel. (fax.) 24 268 06 55,
godziny pracy sekretariatu:
Poniedziałek 12:00-20:00
Wtorek 12:00-20:00
Środa 9:00-17:00
Czwartek 11:00-19:00
Piątek 11:00-19:00
www.szkolamuzyczna-gabin.pl
e-mail:
adres skrytki e-PUAP: /SMGabin/SkrytkaESP
adres e-doręczeń: AE:PL-16232-97321-JDEEJ-24
dyrekcja: Jarosław Domagała
Szkoła rozpoczęła działalność dydaktyczną i artystyczną w 2011 r., jest publiczną placówką edukacji artystycznej prowadzoną przez Miasto i Gminę Gąbin i nadzorowaną merytorycznie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje kształcenie w zakresie gry na: fortepianie, skrzypcach, akordeonie, gitarze, klarnecie, flecie poprzecznym, perkusji i saksofonie. W 2012 r. powstała w ramach eksperymentu pedagogicznego klasa śpiewu solowego, a od 2013 r. (w ramach eksperymentu pedagogicznego) edukacja realizowana była w zakresie profilu instrumentalnego, ogólnomuzycznego i artystycznego. Zorganizowane zostały zajęcia Przedszkola Muzycznego w ramach projektu pt. „Przedszkolaki grają i śpiewają". Zajęcia te umożliwiają zainteresowanie dzieci w wieku przedszkolnym edukacją muzyczną oraz przygotowanie ich do nauki w szkole. Prowadzone były także specjalne zajęcia umuzykalniające dla kandydatów do szkoły w Oddziale Umuzykalniającym.
W dniu 21 marca 2018 r. Rada Miasta i Gminy Gąbin podjęła uchwałę w sprawie nadania Szkole Muzycznej I st. imienia wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. W tym samym roku utworzono Studium Muzyczne, umożliwiające osobom dorosłym naukę śpiewu i gry na instrumencie. Z myślą o potrzebie umuzykalniania osób dorosłych przy szkole istnieje Chór Miasta i Gminy Gąbin, umożliwia rozwijanie zainteresowań muzycznych miłośnikom wspólnego śpiewu z regionu gąbińskiego. Dyrektorem szkoły jest dr hab. Jarosław Domagała.
Szkoła prowadzi bogatą działalność artystyczną z udziałem znanych muzyków, aktorów i artystów estrady polskiej. Uczniowie szkoły wzięli udział w koncertach organizowanych, m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Muzeum Feliksa Nowowiejskiego „Willa Wśród Róż” w Poznaniu, Dworku Chopinowskim w Żelazowej Woli, Domu Zdrojowym w Krynicy-Zdrój. Wielokrotnie prezentowali swoje umiejętności w szkołach muzycznych na terenie całego kraju. Uczniowie występowali również podczas miejskich uroczystości: Dni Gąbina, Gali Noworocznej, Koncertu Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości, Koncertu Bożonarodzeniowego i in. Szkoła organizuje liczne koncerty ogólnoszkolne i klasowe oraz audycje muzyczne dla szkół podstawowych oraz przedszkoli z terenu miasta i gminy. Placówka była także współorganizatorem cyklicznej akcji kulturalnej pt. „Gąbińskie Forum Kultury”.
Uczniowie szkoły zdobyli ponad 140 nagród i wyróżnień na konkursach muzycznych ogólnopolskich, międzywojewódzkich i regionalnych w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Żyrardowie, Inowrocławiu, Toruniu, Płocku, Mławie, Sochaczewie, Rzeszowie, Jarosławiu, Kutnie, Kielcach, Grudziądzu, Lesznie, Skarżysku-Kamiennej, Płońsku, Sierpcu, Konstancinie-Jeziornie, Bełchatowie, Olkuszu, Oleśnicy, Kluczborku, Trzebnicy, Kozienicach, Sannikach, Nakle, Łęczycy i Brzezinach. Uczniowie uzyskali również nagrody na konkursach międzynarodowych w: Wiedniu, Charkowie, Ostrawie i Mārupe (Łotwa). Z myślą o doskonaleniu wiedzy i umiejętności uczniów zorganizowano wiele kursów instrumentalnych i wokalnych z udziałem wybitnych polskich pedagogów.
Szkoła posiada dobre wyposażenie w instrumenty i pomoce dydaktyczne. Zakupiono je dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin oraz środkom Rady Rodziców. Szkoła posiada m.in.: 3 fortepiany, 12 pianin, 11 akordeonów, 18 skrzypiec, 10 gitar, 8 klarnetów, 13 saksofonów altowych i sopranowych, 11 fletów poprzecznych, instrumenty perkusyjne: 2 ksylofony, wibrafon, 4 kotły, 2 werble, zestaw perkusyjny, dzwonki. Szkoła zakupiła wiele pomocy dydaktycznych i liczne elementy wyposażenia niezbędne dla prawidłowej pracy.
Zorganizowano również pracę biblioteki szkolnej, pozyskano ok. 1000 pozycji nutowych i książkowych. Przeprowadzono liczne prace remontowe obiektu szkolnego, ich celem była poprawa warunków kształcenia w Szkole Muzycznej I st. im. S. Moniuszki w Gąbinie rozwijany jest komplementarny model edukacji muzycznej. Realizowane jest kształcenie określone planami i programami nauczania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proces edukacyjny wzbogacony jest o wartościową działalność eksperymentalną. Wdrażana w szkole koncepcja edukacji artystycznej posiada wszechstronny charakter, pozwala na poznanie wartościowej muzyki oraz umożliwia rozbudzanie i rozwijanie potrzeby kontaktu ze sztuką.