Urząd Miasta i Gminy Gąbin
Burmistrz Miasta i Gminy Krzysztof Jadczak
ul. Stary Rynek 16
09-530 Gąbin
tel. +48 (24) 267-41-50
fax. +48 (24) 277-12-56
e-mail:
www: www.gabin.pl, www.czysty.gabin.pl, www.bip.gabin.pl
Miasto i gmina Gąbin położone jest w południowej części powiatu płockiego. Zajmuje powierzchnię 150,5 km2. Mieszka u nas ponad 11 tys. osób. Siedzibą gminy i głównym ośrodkiem kulturalnym, społecznym i ekonomicznym jest miasto Gąbin. Obszar wiejski obejmuje 32 wsie, zorganizowane w 26 sołectw. Część gminy z przyległymi do niej lasami i jeziorami znajduje się w granicach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
Największą miejscowością gminy jest Gąbin. Pierwsza pisana wzmianka o mieście pochodzi z 1215 r. Prawa miejskie Gąbin otrzymał w 1322 r. a zostały one potwierdzone 1 lipca 1437 r. przez księcia Ziemowita V. Miasto przez wiele wieków było ważnym centrum handlu, jedną z największych osad w regionie. Znaczenie Gąbina osłabło po Potopie Szwedzkim, który doprowadził do regresu w rozwoju miasta. W 1939 r. znaczna część zabudowań miejskich spłonęła w czasie niemieckiego bombardowania, a lata okupacji przyniosły ponad 2.000 ofiar wśród lokalnej społeczności. Przeszłość miasta i gminy dokumentują obiekty zabytkowe m.in.: kościoły w Dobrzykowie (1776 r.) i Troszynie Polskim (1636 r.), dwory w Koszelewie (XIX w.) i Nowym Wymyślu (1860 r.). Warto również zwrócić uwagę na historyczny układ urbanistyczny Gąbina (XV-XVII w.).
Z Gąbinem oraz ziemią dobrzykowską i czermińską, związanych jest wiele znanych postaci, zarówno artystów, naukowców jak i polityków. Są to m.in: gen. Sławoj Felicjan Składkowski (premier II Rzeczypospolitej), Franciszek Dobrowolski (członek rządu powstańczego podczas powstania styczniowego), Wojciech Jasiński (polityk), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego), Alojzy Balcerzak (malarz), Kazimierz Lasocki (malarz), Abraham Gombiner (żydowski filozof), Tadeusz Penkala (krystalograf i mineralog), Rajzla Żychlińska (żydowska poetka), Mirosława Jastrzębska (etnograf), Władysław Dubielak (działacz podziemia antykomunistycznego), Józef Herman Osiński (fizyk, chemik, pedagog), Wincenty Zakrzewski (historyk), Leopold Sumiński (pedagog).
Obecnie lokalny samorząd prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, inwestując zarówno na obszarze miasta Gąbin jak i miejscowości na terenie całej gminy. Działania inwestycyjne skupiają się głównie na poprawie infrastruktury drogowej i sanitarnej oraz tworzeniu warunków do rozwoju sektora mieszkaniowego i usługowo-produkcyjnego. Kamieniem milowym lokalnego rozwoju jest bez wątpienia powstanie zachodniej części gąbińskiej obwodnicy oraz działania mające na celu utworzenie Gąbińskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego, z którą samorząd wiąże bardzo duże nadzieje i plany.
Lokalizacja gminy (jeziora, duży areał leśny) tworzy dobre podstawy pod rozwój turystyki. Nasi mieszkańcy oraz przyjezdni goście mają do dyspozycji szereg obiektów użyteczności publicznej, w tym m.in.: dwie hale sportowe, pięć siłowni zewnętrznych, tor rolkowy, dwa orliki, korty tenisowe, sale sportowe, boiska treningowe, stadion miejski, parki, ścieżki rowerowe. Dobrze rozwinięta jest również oferta noclegowa dla przyjezdnych. Zapewniają ją prywatni przedsiębiorcy z terenu gminy.
Mamy nadzieję, że atrakcyjne położenie geograficzne, walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz dobrze rozwinięta infrastruktura publiczna, są doskonałą zachętą dla potencjalnych inwestorów polskich i zagranicznych, a także dla osób, które szukają spokojnego, czystego i bezpiecznego miejsca do zamieszkania.