22 stycznia minęło 155 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. Na cmentarzu w Dobrzykowie spotkali się okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych jednostek rządowych i samorządowych by wspólnie uczcić tę ważną dla Polaków rocznicę.
Wydarzenie zorganizowali członkowie dobrzykowskiego stowarzyszenia Pro Patria oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin. Punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęło się spotkanie przy mogile poległych powstańców. Wśród gości obecni byli członkowie Pro Patrii, Burmistrz Krzysztof Jadczak, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń młodzież szkolna oraz mieszkańcy ziemi gąbińskiej i dobrzykowskiej. Obecny był także Senator Marek Martynowski oraz Pani Marlena Mazurska - Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.
W trakcie uroczystości złożono kwiaty, odczytano apel poległych oraz odmówiono modlitwę w intencji powstańców 1863 roku. Na zakończenie uroczystości odśpiewany został Hymn Polski. Dla uczestników wydarzenia odbyło się ognisko patriotyczne, przy którym można było się ogrzać, porozmawiać i pośpiewać piosenki o charakterze narodowym.
Obchody rocznicy wybuchu powstania odbyły się również na gąbińskim cmentarzu parafialnym. Przy powstańczej mogile spotkali się mieszkańcy i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej, by odmówić modlitwę za powstańców i zapalić symboliczne znicze.
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Swoim zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Walki miały charakter partyzancki. W czasie walk, stoczono około 1200 większych lub mniejszych potyczek z Rosjanami. Świadkiem tych tragicznych wydarzeń była także ziemia gąbińska i okolice. Już w pierwszych dniach powstania, miał miejsce atak Polaków na stacjonujące w Gąbinie wojska carskie. Walki podjazdowe trwały przez cały 1863 i cześć 1864 roku. Stoczono wiele potyczek w tym trzy większe bitwy: pod Kunkami (20 maja 1863), Ciechomicami ( 20 lipca 1863) oraz pod Strzemesznem (listopad 1863). Polegli w tych walkach, leżą m.in. w zbiorowych mogiłach w Dobrzykowie i Gąbinie. Warto dodać, iż z Gąbina pochodził jeden z członków powstańczego Rządu Narodowego Franciszek Dobrowolski.
Powstanie wygasło jesienią 1864 roku. Akcja zbrojna Polaków nie powiodła, jednak pamięć i tradycja tych czasów wzmocniła patriotycznego ducha narodu, co zaowocowało odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.
opracowanie W. Olszewski,
Fot: M. Szymajda