11, 8 milionów złotych do wykorzystania na rzecz rozwoju mieszkańców Miasta i Gminy Gąbin oraz społeczności okolicznych gmin. Lokalna Grupa Działania Aktywni Razem pozyskała wielomilionowe wsparcie ze środków unijnych na wdrożenie proekologicznych i rozwojowych przedsięwzięć.
W piątek 15 grudnia w Muzeum Mazowieckim w Płocku podpisana została umowa o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2023-2029 pomiędzy zarządem Województwa Mazowieckiego a Lokalną Grupą Działania Aktywni Razem. Stronę dotującą reprezentował Marszałek Adam Struzik oraz Dyrektor Radosław Rybicki zaś beneficjentów pozyskanego wsparcia Prezes LGD Agnieszka Żukowska oraz Wiceprezes Krzysztof Jadczak.
Strategia Rozwoju Lokalnego na lata 2023-2029 przewiduje rozwój zielonej gospodarki oraz aktywizację społeczną mieszkańców obszaru LGD Aktywni Razem. W ramach ww. celów realizowane będą przedsięwzięcia: Natura się opłaca – w ramach którego udzielane będą dotacje na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej zakresie zielonej gospodarki. W ramach projektu przewidziane jest również zagospodarowanie zabytkowego gąbińskiego młyna na potrzeby tzw. „zielonych startupów”; Natura smakuje – mające na celu utworzenie platformy online oferującej sprzedaż spożywczych produktów lokalnych i regionalnych; Kraina Sztuki – wsparcie na rzecz ochrony dziedzictwa ludowego regionu; Korzenie – mające na celu zachowania dziedzictwa kulturowego obszaru LGD w tym m.in. zagospodarowanie zabytkowego młyna w Gąbinie. Współpraca się opłaca – przedsięwzięcie polegające na stworzeniu dwóch platform współpracy na rzecz ochrony przyrody oraz dziedzictwa turystycznego. Pomocna dłoń – działania polegające na aktywizacji seniorów.
Lokalna Grupa Działania Aktywni Razem od wielu lat wspiera rozwój lokalnych społeczności na podstawie środki unijne. Jako stowarzyszenie funkcjonuje od grudnia 2014 roku. Od kilku lat swoją siedzibę ma w Gąbinie. Wiceprezesem LGD Aktywni Razem jest Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, pracujący w stowarzyszeniu społecznie. Celami LGD są działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i małych miast a także aktywizacja oraz inicjowanie współdziałania lokalnych środowisk.
Opracowanie: W. Olszewski