Życzenia dla nauczycieli - 250 lat Komisji Edukacji Narodowej

13-10-2023 Aktualności Drukuj E-mail Odsłony: 426
Życzenia dla nauczycieli - 250 lat Komisji Edukacji Narodowej

250 lat Komisji Edukacji Narodowej, najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela dla wszystkich pracowników oświaty...

Prawdziwie, patrząc na trudny bardzo i zamęcony stan Rzeczypospolitej, dziwić się
trzeba, że w pośrzód najgwałtowniejszych burz tak śliczny, tak dojrzały ku ozdo-
bie i pożytkowi Ojczyzny owoc wydała. Dalekie kraje i przyszłe wieki, słysząc lub
czytając, co był za stan Polski w r. 1773, wcale zawikłane zostaną, co by o naszych
czasach sądzić miały. (…) Ale z drugiej strony, wiadomość o ustanowieniu tak
chwalebnym, tak ku uszczęśliwieniu Ojczyzny przez przygotowanie jej dobrych
obywatelów użytecznym, ustanowieniu nowym; niemającym przykładu, a godnym
naśladowania innych krajów, ta mówię wiadomość, wprawi ich w niedowierzanie

G. Piramowicz, List do Przyjaciela o Komissyi Rzeczypospolitey
nad edukacyą narodową z Warszawy dnia 6 listopada 1773 Roku,
[Warszawa 1773], s. 4–5.

W dniu 14 października 1773 r., 250 lat temu Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej, co stanowiło, obok Konstytucji 3 maja, jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego oświecenia. KEN stworzyła fundament nowoczesnego szkolnictwa polskiego, wprowadzając jednolity system kształcenia, opracowując nowe programy nauczania oraz pionierskie podręczniki.
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym takim urzędem oświatowym na świecie. Jej celem było poprawienie jakości edukacji w Polsce oraz promowanie wartości oświeceniowych, takich jak wolność, równość i tolerancja. To stanowiło istotny krok w kierunku nowoczesnego systemu edukacji w Polsce.

Rocznica powołania KEN obchodzona różnymi wydarzeniami kulturalnymi, edukacyjnymi i historycznymi w Polsce, jest również wyjątkową okazją do skierowania szczególnych słów podziękowania dla nauczycieli, osób związanych z oświatą i pracujących w jednostkach oświatowych na terenie Miasta i Gminy Gąbin. Należy wspomnieć, że na terenie naszej gminy funkcjonują:
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Gąbinie, 6 szkół podstawowych, 2 przedszkola samorządowe oraz punkty przedszkole w pozostałych szkołach. Przekazywanie wiedzy oraz profesjonalna i ciepła opieka przekazywana naszym najmłodszym mieszkańcom, realizowana jest w 3 funkcjonujących Żłobkach Samorządowych (czwarty jest w końcowej fazie projektowania). Edukacja to również instytucje kultury tj. MGOK w Gąbinie, MGBP w Gąbinie oraz szereg stowarzyszeń i inicjatyw prężnie funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że dzięki ogromnym staraniom Burmistrza Krzysztofa Jadczaka (organu prowadzącego nasze szkoły), Radnym Rady Miasta i Gminy Gąbin oraz dyrektorom i pracownikom oświaty, którzy na co dzień muszą rozwiązywać mniejsze i większe problemy w niełatwej sytuacji zarówno ekonomicznej, edukacyjnej jak i społecznej udało się utrzymać przez ostatnie 25 lat wszystkie jednostki oświatowe, nawet więcej utworzyć i rozbudowywać nowe.

Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela oraz 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, życzymy wszystkim pracownikom oświaty a w szczególności nauczycielom siły, cierpliwości oraz wspaniałych sukcesów. Dziękujemy, że jesteście świetnymi przewodnikami w edukacyjnej podróży naszych dzieci. Wasza praca ma ogromne znaczenie, a Wasza pasja jest inspiracją dla wszystkich, jest otwieraniem drzwi do wiedzy, przynosi radość, oraz owocuje sukcesem uczniów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

ul. Stary Rynek 16, 09-530 Gąbin 24 267-41-50 24 277-12-56 urzad-sekretariat@gabin.pl

poniedziałek-wtorek-czwartek-piątek 7:30-15:30, środy od 9:00 do godziny 17:00

Formularz kontaktowy

Polecamy

 • Biuletyn Informacji Publicznej - Miasto i Gmina Gąbin
 • Mazowsze - serce Polski
 • Związek Powiatów Polskich
 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • OPTIS - Piotr Kunikowski
 • stow aktywni razem 245x100pix
 • Klub Sportowy Unia Czermno
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • blekitni gabin 2
 • e-budownictwo - GUNB

Facebook miasta i gminy Gąbin