W piątek, 24 marca mieszkańcy Gąbina i okolic uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Przejście czternastoma stacjami męki Chrystusa było czasem modlitwy i refleksji.
Droga krzyżowa rozpoczęła się wieczorną Mszą Świętą. Bezpośrednio po niej rozpoczęła się procesja ulicami miasta. W trakcie wędrówki pomiędzy stacjami parafianie nieśli drewniany krzyż – pamiątkę męki Chrystusa. Podczas każdej stacji uczestnicy drogi krzyżowej zatrzymywali się, modlili się i rozważali czytania związane z drogą Jezusa na Golgotę. Drogę krzyżową prowadzili członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
W drodze krzyżowej wzięli także udział pracownicy Urzędu oraz Radni Miasta i Gminy Gąbin.
W Gąbinie tradycja drogi krzyżowej ulicami miasta ma wieloletnią historię. Organizowana przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, we współpracy z proboszczem, odbywa się w ostatnim okresie Wielkiego Postu. To piękne i wzruszające wydarzenie, które jednoczy mieszkańców naszego miasta i umacnia ich wiarę. Tradycja drogi krzyżowej ulicami miasta jest wciąż żywa i ma ważne miejsce w kalendarzu religijnym naszych mieszkańców.
Droga Krzyżowa to nawiązanie do ostatnich chwil Jezusa Chrystusa na ziemi. Chrześcijanie w Polsce i na całym świecie, organizują procesje uliczne, podczas których niosą krzyż i modlą się, przypominając sobie o zbawczym działaniu Jezusa dla ludzkości. Każda stacja to okazja do refleksji i medytacji nad cierpieniem i niewypowiedzianą miłością Chrystusa do nas – przez którą dał się ukrzyżować.
Opracowanie i fot.: W. Olszewski