1 grudnia 2022 roku, w 76. rocznicę śmierci ppor. Henryka Józwika „Groźnego”, poległego w potyczce z funkcjonariuszami Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin – Krzysztof Jadczak wraz z Joanną Stańczak – Sekretarz Gminy, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą memoratywną, zlokalizowaną przy rondzie Żołnierzy Niezłomnych w Gąbinie, w miejscu śmierci „Groźnego”.
Ppor. Henryk Józwik urodził się 2 grudnia 1922 roku we wsi Zabiele, gm. Tarło, w powiecie lubartowskim. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W lutym 1945 roku został skierowany do służby w Milicji Obywatelskiej w Dobrzykowie, pełniąc rolę komendanta posterunku i prowadząc w strukturach aparatu represji działalność wywiadowczą i dywersyjną dla poakowskiej konspiracji. Był jednym z najbliższych współpracowników ppor. Władysława Dubielaka „Myśliwego”.
Poległ w akcji pod Golonką, nocą z 30 listopada na 1 grudnia 1946 roku, śpiesząc uwolnić z aresztu PUBP w Gostyninie osadzonych i torturowanych przez ubeków pięciu gąbinian – członków niepodległościowego podziemia z oddziału ppor. Władysława Dubielaka. Miejsce spoczynku jego doczesnych szczątków pozostaje w dalszym ciągu nieznane.
5 października 2019 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Pro Patria” w miejscu jego śmierci postawiono krzyż i odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą „Groźnego” oraz konspiratorów z oddziału „Myśliwego” – uczestników akcji pod Golonką, zaś w przededniu 76. rocznicy śmierci „Groźnego”, z inicjatywy Stowarzyszenia „Razem Możemy Więcej”, umieszczono obok obelisku baner z biogramem „Groźnego” oraz informacjami o okolicznościach akcji.
Złożenie kwiatów przez Delegację Urzędu Miasta i Gminy w Gąbinie stało się okazją do spotkania i serdecznej rozmowy z Rodziną ppor. Henryka Józwika: Zofią Aftyką oraz Anną i Dariuszem Grzesiak. Kontakt z Rodziną nawiązała w 2021 roku dr Bogumiła Zalewska-Opasińska, która oprowadziła Szanownych Gości śladami „Groźnego”, po historycznej ziemi gostynińskiej.
Opracowanie: dr Bogumiła Zalewska-Opasińska
fot.: A. Świerzyński