Wykaz Inwestycji zrealizowanych przez
Samorząd Miasta i Gminy Gąbin
w roku 2016
z wykorzystaniem funduszy własnych i zewnętrzynych
w tym ze środków pochodzących z UE
Zakończył się rok 2016. Był to w Mieście i Gminie Gąbin, czas wytężonej pracy m.in. w zakresie inwestycji i zamówień publicznych. Warto więc podsumować wszystko to co udało się zrealizować w ciągu ostatniego roku.
- Wykonano rozbudowę Żłobka w Gąbinie. Była to jedna z największych tegorocznych inwestycji na obszarze miasta i gminy. Dzięki niej budynek gąbińskiego żłobka powiększył się o dodatkowe pomieszczenia, zapewniające opiekę kolejnym 14 dzieciom, co łącznie daje 38 miejsc. Dzięki rozbudowie oferta wychowawcza żłobka stała się bardziej dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Inwestycja ta jest częścią większej strategii mającej na celu zwiększenie atrakcyjności Miasta i Gminy Gąbin oraz poprawiającej komfort życia jej mieszkańców.
- Pobudowana została nowa droga na ul. Pięknej w Gąbinie, wraz ze zjazdami, skrzyżowaniami, kanalizacją deszczową, oświetleniem oraz przebudową sieci energetycznej i telefonicznej. Na odcinku 391 m wybudowana została ulica z podbudową oraz kostką brukową jako nawierzchnią, zarówno w jezdni jak i na chodnikach oraz parkingach. Droga przy ul. Pięknej znacząco poprawiła komunikację w tej części miasta, ułatwiając dojazd do rozwijającego się osiedla bloków i domów jednorodzinnych a także gąbińskiego kompleksu szkolnego.
- Wybudowano drogę osiedlową na „Osiedlu Pisarzy”. Prace prowadzono na odcinku 361m, tj. na całej długości ul. Mickiewicza. Droga wykonana z kostki brukowej jest pierwszym etapem rozbudowy infrastruktury drogowej na jednym z kilku osiedli domów jednorodzinnych w Gąbinie. Nowo pobudowany odcinek w znaczącym stopniu poprawił komfort poruszania się po części osiedla a także dojazd lokalnych mieszkańców do swoich posesji.
- Przy Przedszkolu Samorządowym im. Króla Maciusia Pierwszego w Gąbinie pobudowany został plac zabaw. Nowe miejsce do zabawy wyposażone jest w komplet urządzeń zapewniających dzieciom rozrywkę, rozwijających ich zdolności ruchowe i motoryczne a przede wszystkim umożliwiających przebywanie na świeżym powietrzu w bezpiecznym i miłym dla oka otoczeniu.
- Pobudowane zostało wiele kilometrów nowych odcinków dróg gminnych. Roboty budowlane prowadzono na obszarze całej gminy - w miejscowościach: Gąbin, Stary Kamień, Guzew, Góry Małe, Plebanka, Nowe Wymyśle, Kamień-Słubice, Rumunki, Borki, Lipińskie, Nowe Grabie, Czermno, Kępina, Potrzebna, Koszelew, Jordanów, Jadwigów, Stara Korzeniówka, Strzemeszno oraz na odcinku Czermno-Konstantynów. Odbudowano drogę gminną w Piaskach a także przebudowano drogę w miejscowości Borki. Proces rozbudowy infrastruktury drogowej w Mieście i Gminie Gąbin cały czas jest w toku. Budowa dróg, przebiegająca etapami z roku na rok poprawia jakość sieci komunikacyjnej i będzie kontynuowana w 2017r.
- Oprócz prac budowlanych i projektowych prowadzono również czynności remontowe, dbając o stan nawierzchni dróg gminnych.
- Ukończono ostatni etap prac przy budowie ciśnieniowej kanalizacji sanitarnej w Gąbinie. Zmniejszyło to koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej a także pozwoliło przystąpić do dalszych prac budowlanych przy rozbudowie infrastruktury drogowej na „Osiedlu Pisarzy”. Wybudowano także kanalizację sanitarną w ul. Dobrowolskiego oraz w ul. Złotej i Bursztynowej w Gąbinie. W ramach zeszłorocznych inwestycji powstały również kolejne odcinki sieci wodociągowych w Górkach, Karolewie, Nowym Grabiu, Grabiu Polskim, Piaskach, Ludwikowie oraz Jordanowie. Wykonano także spinkę wodociągów na Trakcie Kamińskim w Gąbinie. Wyrównała ona ciśnienie i poprawiła wydajność na najbardziej newralgicznych odcinkach wodociągów Gąbina i okolicy.
- Utwardzono drogi na „Osiedlu pod Klonami” w Nowym Grabiu, część drogi gminnej w Guzewie a także ponad 3km nawierzchni dróg gruntowych w Górkach. Dzięki temu znacząco poprawił się komfort komunikacyjny, zwłaszcza dla okolicznych mieszkańców. Dotychczasowe drogi, zazwyczaj piaszczyste bądź gliniaste powodowały liczne utrudnienia drogowe i ograniczały rozwój budownictwa na wspomnianych obszarach.
- Pobudowano i uporządkowano parking, drogę wewnętrzną i chodnik przy bloku na ul. Płockiej w Gąbinie. W ramach prac budowlanych położono kostkę brukową oraz nawierzchnię z płyt betonowych wokół budynku oraz przy garażach. Wyremontowano także pobliski chodnik znajdujący się przy ul. Kilińskiego.
- Wykonano remont dachu na dworcu autobusowym w Gąbinie. Przeprowadzone prace objęły swoim zakresem wymianę poszycia dachowego na części gminnej dworca. Modernizacja ta zabezpieczyła budynek przed możliwymi trudnościami spowodowanymi nienajlepszą już kondycją dotychczasowego pokrycia dachowego.
- Zamontowano lampy solarne w miejscowościach Nowa Korzeniówka, Borki, Nowe Grabie oraz Dobrzyków. Inwestycja ta realizowana była przy współudziale środków finansowych mieszkańców. To nowoczesne rozwiązanie podnosi komfort życia mieszkańców zapewniając odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych a także ogranicza koszty zużycia energii. Lampy wyposażone są w ogniwa i akumulatory, wykorzystujące energię słoneczną do ładowania.
- Przeprowadzono remont parteru i klatek chodowych w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie. Prace remontowe na terenie wspomnianej placówki prowadzone są sukcesywnie i dostosowują budynek do współczesnych standardów. Taki system zapewnia spokojną i niczym nie zakłóconą naukę a także poprawia komfort pracy zarówno uczniów jak i pracowników oświaty.
- Wykonano przebudowę chodnika przy ul. Składkowskiego w Gąbinie. Chodnik ulokowany przy drodze wojewódzkiej nr 577 wymagał remontu. W ramach prac budowlanych prowadzonych przez MZDW a także dzięki staraniom Miasta i Gminy Gąbin, która dofinansowała inwestycję, udało się poszerzyć wspomniany odcinek i znacząco poprawić komfort jego użytkowania.
- Przeprowadzono prace remontowe Mogiły Żołnierzy Września 1939 znajdującej się na cmentarzu w Czermnie. Stan dotychczasowego monumentu wystawionego żołnierzom poległym w wojnie obronnej 1939, pozostawiał wiele do życzenia. Wykonane prace przywróciły mogile jej świetność i walory estetyczne.
- Wyremontowano schody przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Gąbinie i Dobrzykowie. Remont spękanej nawierzchni a także położenie mrozoodpornych płytek poprawiły bezpieczeństwo a także komfort użytkowy, wszystkim korzystającym z usług gąbińskiego ośrodka zdrowia.
- Opracowano Program Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Gąbin na lata 2016 - 2020 i na lata następne. Program ma na celu przywrócenie zdegradowanych obszarów do stanu użyteczności publicznej. Celem przedsięwzięcia jest m.in. renowacja i zmiana funkcji użytkowej budynków historycznych – zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku oraz dawnego sądu grodzkiego. Dzięki staraniom urzędu Miasta i Gminy, udało się uzyskać na ten cel znaczne dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju - 77 400,00 zł z całkowitej kwoty 86 tys. zł.
- Sporządzono projekt sieci wodociągowej w Guzewie. Projektowany odcinek, o długości prawie 1km znacząco poprawi zaopatrzenie lokalnej ludności w wodę, zwłaszcza w okresie letnim. Susza i słabe ciśnienie wody, było dużym problemem dla rolników i indywidualnych odbiorców. Prace przy budowie wspomnianej inwestycji mają ruszyć w 2017 roku.
- Opracowano plan urządzenia dla lasów mienia komunalnego Miasta i Gminy Gąbin. Umożliwi to uporządkowanie drzewostanu a także oczyszczenie i utrzymanie należytego porządku na całym obszarze leśnym w obszarze Miasta i Gminy Gąbin.
- Zlecono wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu zabytkowej szkoły w miejscowości Nowy Troszyn. Jest to pierwszy etap planu, polegającego na modernizacji wspomnianego budynku oraz dostosowaniu go do potrzeb mieszkańców i współczesnych wymogów . Zlecono także wykonanie projektu modernizacji i rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Kępinie. Dzięki temu będzie można przystąpić do dalszych prac mających na celu poprawę zaopatrzenia okolicznych mieszkańców w wodę a także odciążenia gminnej sieci wodociągowej. Przygotowywana jest również dokumentacja projektowa na „Budowę instalacji odnawialnych źródeł energii”. Jest to bardzo ważna inwestycja, która pomoże zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery a mieszkańcom umożliwi korzystanie z tanich i czystych źródeł energetycznych.
- Sporządzono mapy do celów projektowych oraz przeprowadzono procedury podziału działek pod budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 577 do gminy Sanniki. Długość planowanego odcinka wyniesie ok. 5km. Wykonano również mapy niezbędne do budowy ścieżki pieszo-rowerowej Kępina-Czermno-Wymyśle Polskie oraz ścieżki pieszo-rowerowej w Dolinie Nadwiślańskiej. Dzięki temu możliwe będzie przejście do następnego etapu czyli wykonania projektu a w dalszej perspektywie budowy wspomnianych ścieżek.
- Zakupiono przyczepę dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gąbinie. Nowy nabytek rozszerzył możliwości przewozu sprzętu, odpadów oraz innych obiektów. Nowoczesna przyczepa, dzięki dużej pojemności nie tylko ułatwia wykonywanie zadań pracowników ZGKiM w Gąbinie ale także obniża koszty transportu przewożonych elementów.
- Dofinansowano zakup nowego pojazdu dla Policji w Gąbinie. Zakupiony samochód – Skoda Yeti, o mocy 190 km zwiększył mobilność lokalnych służb porządkowych a także poprawił stan bezpieczeństwa, zarówno na obszarze miasta jak i całej gminy. Kwota dofinansowania zakupu pojazdu wyniosła 40 tys. Złotych.
- Wykonano prace remontowe w Urzędzie Miasta i Gminy Gąbin. Zabytkowy ratusz, wzniesiony w 1834 roku w stylu klasycznym jest bez wątpienia jedną z perełek architektonicznych ziemi gąbińskiej. W 2016 roku przeprowadzono prace remontowe w obrębie budynku i zabezpieczono niektóre elementy jego pierwotnej konstrukcji.
- Zakupiono elementy ogrodzenia systemowego na stadion miejski w Gąbinie. Wspomniane elementy posłużyły odgrodzeniu stref kibica. Poprawiło to bezpieczeństwo podczas rozgrywanych meczów a także uporządkowało system sektorów dla wszystkich widzów przychodzących kibicować lokalnej drużynie piłkarskiej - MKS Błękitni Gąbin.
- Kupiona została kosiarka wysięgnikowa do utrzymywania porządku na poboczach dróg oraz terenach zielonych w obrębie gminy.
- Zakupiono i zamontowano wiatę przystankową w miejscowości Górki. Brak tego typu konstrukcji stanowił problem zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, które w czasie deszczu mokły w oczekiwaniu na szkolny autobus.
- Zainstalowano ozdobne oświetlenie na Starym Rynku w Gąbinie. Z okazji świąt Bożego Narodzenia Nowy Rynek w Gąbinie został ozdobiony oświetleniem LED-owym. Iluminacje zainstalowano na pięciu budynkach w obrębie rynku, ratuszu, budynku OSP a także na latarniach, w parku i rosnącej przy ratuszu choince. Ozdobiony został również park przy ul. Wojska Polskiego. Energooszczędne oświetlenie zdobiło gąbińską starówkę przez cały okres świąt oraz część zimy.
opracowanie: W. Olszewski
fot. A. Świerzyński