W niedzielę 15 stycznia 2016 odbędzie się XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ta ogólnopolska i początkowo spontaniczna akcja społeczna, już od 25 lat organizuje zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny ratujący życie i zdrowie. W tym roku celem WOŚP jest wsparcie szpitalnych oddziałów ogólnopediatrycznych a także zapewnienie godnej opieki medycznej osobom starszym. W akcję zaangażowanych będzie 120 tyś osób w całym kraju. Działać będzie 1600 sztabów w Polsce oraz 52 za granicą. Również i na ziemi gąbińskiej akcję poprowadzi 68 wolontariuszy. Funkcjonować będą w ramach dwóch sztabów – w Gąbinie i Dobrzykowie.
W Gąbinie akcja rozpocznie się wczesnym rankiem. Od godziny 8.00 na ulicach miasta zaczną pojawiać się charakterystyczne czerwone serduszka a 40 wolontariuszy rozpocznie zbiórkę pieniędzy do puszek od wszystkich tych, którym bliskie jest dobro drugiego człowieka. Organizatorem wydarzenia jest Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie zaś za koordynację całego przedsięwzięcia odpowiada Pani Paulina Kaczmarczyk – nauczyciel języka angielskiego w tejże szkole.
W ramach akcji WOŚP, w hali gąbińskiego Gimnazjum odbędzie się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Strażaków. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 i potrwa do godzin popołudniowych. Z kolei w budynku MGOK przy ul. Jana Pawła II o godzinie 16.00 swoje występy muzyczne zaprezentują uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gąbinie. W przerwie pokazów, o godzinie 17.00 rozpocznie się Akcja charytatywna. W jej ramach wszyscy zainteresowani będą mogli licytować wystawione przedmioty, przekazane na ten cel przez organizatorów. Zgromadzone w ten sposób środki trafią oczywiście na konto WOŚP.
W Dobrzykowie zbiórką środków na rzecz WOŚP zajmie się 28 wolontariuszy. Kwesta mająca miejsce przy Dobrzykowskim kościele, odbędzie się po mszach świętych o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 16.00. Za zbiórkę odpowiedzialni będą uczniowie z klas II i III Gimnazjum w Dobrzykowie. Przeprowadzona będzie także licytacja gadżetów w postaci koszulek, kalendarzy itp. podczas zabawy choinkowej bądź apelu w szkole. Koordynatorem akcji jest Pani Aleksandra Marciniak – pedagog szkolny i pracownik biblioteczny w dobrzykowskim Gimnazjum.
opracowanie: W. Olszewski