Miasto i Gmina Gąbin realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pod nazwą "Aktualizacja Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Gąbin na lata 2016-2020".
Cel projektu:
Miasto i Gmina Gąbin posiada „Lokalny Program Rewitalizacji Gąbina”, który wymaga aktualizacji. Program będzie obejmował lata 2016-2022. W ramach realizacji projektu będą podjęte następujące działania:
- Przeprowadzenie diagnozy obszaru wskazanego do rewitalizacji w celu stwierdzenia zakresu i przyczyn stanu kryzysowego oraz ustalenia sposobów jego usunięcia. Określenie istniejących problemów i deficytów.
- Opracowanie planu usunięcia problemów wraz z planem przestrzennym dla rewitalizacji.
- Opracowanie kosztorysu realizacji zadania wraz z planem pozyskania środków zewnętrznych z różnych źródeł na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji.
- Powołanie zespołów ds. inwestycji rewitalizacyjnej i ds. rewitalizacji społeczno-gospodarczej w celu zbadania problemu i pracy nad opracowywaniem programu.
- Rozpoczęcie współpracy z ekspertami w dziedzinie rewitalizacji.
- Podjęcie uchwały o realizacji programu.
Koncepcja rewitalizacji Miasta i Gminy Gąbin zakłada: rewitalizację technicznej zabudowy, rewitalizację społeczną i gospodarczą. Rewitalizacja będzie polegała na remoncie budynków w celu przywrócenia im dawnych funkcji społecznych i kulturalnych. Ich remont pozwoli przeznaczyć je na pomieszczenia dla nowo powstających firm. Budynkom zostaną nadane nowe funkcje.
Dokładne potrzeby i kierunki rewitalizacji zostaną określone poprzez zdiagnozowanie wszystkich problemów w Mieście i Gminie Gąbin, na podstawie przeprowadzonej diagnozy i zapisanie ich w Programie Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Gąbin na lata 2016-2022.
Dofinansowanie z UE: 77.400,00 zł
projekt realizowany jest w ramach konkursu:
Modelowa Rewitalizacja Miast Konkurs dotacji
finansowanego z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020
Cele Konkursu:
- upowszechnienie rozumienia rewitalizacji i uporządkowanie wiedzy na ten temat, szczególnie wśród JST, oraz wypracowanie modeli prowadzenia rewitalizacji na obszarach miejskich;
- opracowanie programów rewitalizacji;
- upowszechnienie wypracowanych rozwiązań oraz promocja dobrych praktyk;
- wzmocnienie zdolności JST do programowania działań rewitalizacyjnych skoncentrowanych na najbardziej problemowych obszarach miast;
- wzmocnienie zdolności JST do tworzenia trwałych mechanizmów partycypacji społecznej oraz angażowania mieszkańców, różnych grup interesariuszy oraz podmiotów publicznych i prywatnych w rozwój obszarów zdegradowanych;
- wspieranie JST w poszukiwaniu i kształceniu liderów działań rewitalizacyjnych i wytworzenie praktyk współpracy z nimi.