17 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego. Architekt polskiej niepodległości oraz honorowy obywatel Gąbina, współpracował blisko z urodzonym w naszym mieście Sławojem Felicjanem Składkowskim.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem-głazem Marszałka (park przy starówce). W wydarzeniu wzięły udział delegacje lokalnych stowarzyszeń (Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej, Związek Piłsudczyków Oddział Gąbin, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich) oraz placówek oświatowych - w tym przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Nowym Grabiu, mającej za patrona właśnie Józefa Piłsudskiego.
Dalsza część obchodów odbyła się w Sali kameralnej budynku dawnego sądu grodzkiego przy ul. Kościuszki w Gąbinie. Po odśpiewaniu Hymnu, nadszedł czas na pokaz artystyczny - przygotowanym przez uczniów szkoły podstawowej z Nowego Grabia (Natalia Ziółkowska, Gabriela Paradowska, Maria Paradowska, Gabriel Rutkowski, Amelia Zawadzka, Maja i Natalia Lendzion, Zuzanna Zaleska, Eryk Podkowski). Krótka inscenizacja teatralna opracowana była pod kątem przybliżenia postaci Piłsudskiego - nie tylko jako polityka i bohatera narodowego, ale również jako osoby prywatnej – męża i ojca.
Program wzbogacony był występami muzycznymi uczniów. Młodzi artyści zaprezentowali patriotyczne utwory z okresu XX-lecia międzywojennego: My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Serce w plecaku.
W wydarzeniu wzięły udział poczty sztandarowej lokalnych placówek oświatowych, młodzież szkolna wraz z opiekunami, mieszkańcy Gąbina oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i zrzeszeń historycznych.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz Krzysztof Jadczak, który podziękował za wspaniałe przygotowanie i oprawę wydarzenia. Kierując swoje słowa do młodzieży, zaznaczył jak ważna jest wolność i postawy patriotyczne w życiu człowieka, zwłaszcza młodego – będącego przyszłością Narodu. Wspomniał również o idei obchodów – mających nie tylko przybliżać postać Piłsudskiego ale także przekazywać wartości patriotyczne w radosnej atmosferze.
Znamiennym jest fakt, iż uroczystości odbyły się w obiekcie dawnego sądu grodzkiego, który jako niemy świadek przedwojennych wydarzeń - pamięta czasy, gdy osoba Marszałka kształtowała życie milionów Polaków i wpływała na kształt Rzeczpospolitej.
Opracowanie i fot. W. Olszewski