W sobotę, 10 listopada w hali sportowej przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie odbył się Koncert Muzyki Polskiej. Wydarzenie, jak co roku, stało na bardzo wysokim poziomie artystycznym i cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i przyjezdnych gości.
Koncert otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, który odwołując się do historii i literatury, podsumował 100 lat niepodległości, zarówno w aspekcie lokalnym jak i ogólnokrajowym. Podziękował mieszkańcom za codzienny patriotyzm oraz służbę dla dobra, ziemi gąbińskiej oraz całego kraju. Na scenie pojawiła się również Celina Lewandowska. Poetka z Gąbina recytowała wiersz, specjalnie napisany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Część artystyczna rozpoczęła się od występu Chóru Miasta i Gminy Gąbin. Chórzyści, śpiewający pod batutą Sławomira Gałczyńskiego, zaprezentowali najpopularniejsze pieśni patriotyczne, głównie z okresu XX-lecia międzywojennego. Przed publicznością wystąpił również Chór Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Gąbinie oraz dwa zespoły szkolne: „Marikon” – ze szkoły podstawowej w Gąbinie a także „Uranos” reprezentujący młodzież z gąbińskiego gimnazjum. Młodzi artyści zaśpiewali poruszające i emocjonalne utwory, odwołujące się do polskiej, trudnej historii XX wieku.
Piękny program artystyczny zaprezentował zespół „Kamieniaki” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Nowym Kamieniu. Prowadzony przez Ninę Gościniak, wspaniale zaprezentował, taneczno-wokalną podróż po Polsce, przedstawiając widzom wielobarwność i różnorodność polskiej kultury. Wielki podziw wzbudził także pokaz zespołu dziecięcego „Małe Czermno.” Przygotowany przez Iwonę Zielińską, eksponujący narodowe, biało-czerwone barwy, zachwycił pomysłowością i kunsztem wykonania.
W rolę konferansjerów wcieliła się w tym roku młodzież: Julia Jasińska oraz Piotr Baryła.
Na wystawie podziwiać można było obraz mistrza Alojzego Balcerzaka pt. „Jutrzenka Wolności”. Artysta namalował go podczas pleneru malarskiego w Lucieniu, latem tego roku. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obraz został przekazany w darze dla Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. Centralnym punktem obrazu jest Marszałek Piłsudski, stojący na tle wschodzącego słońca – jutrzenki wolności, symbolizującej odzyskaną przez Polskę niepodległości. Mistrz, ze względu na chorobę nie mógł był obecny na koncercie.
Tego dnia w gąbińskiej hali sportowej podziwiać można było prace plastyczne mieszkańców Gąbina, którzy zaprezentowali własną wizję artystyczną miasta - w ramach projektu artystycznego „Widoki z Gąbina.” Wystawa stanowiła ważny element obchodów, doskonale uzupełniając muzyczną część wydarzenia.
Gąbińskie koncerty niepodległościowe już od 7 lat goszczą w kalendarzu lokalnych wydarzeń kulturalnych. Co roku cieszą bogatym repertuarem artystycznym oraz wspaniałą oprawą wizualną. Przekłada się to na duże zainteresowanie oraz pozytywne recenzje ze strony słuchaczy i uczestników wydarzenia.
Koncert Muzyki Polskiej Jest doskonałym uzupełnieniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które oprócz wymiaru historyczno-patriotycznego oraz sportowego, ma na ziemi gąbińskiej również swoją odsłonę artystyczną.
Koncert połączony był z loterią charytatywną, zorganizowana dla chorej na białaczkę Leny. Loterię poprzedziła zbiórka zabawek, przygotowana przez dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Króla Maciusia Pierwszego w Gąbinie. Przedszkolaki przez cały miesiąc zbierały lalki, misie, samochody, tak by w dniu loterii można było uzyskać jak najwięcej pieniędzy – niezbędnych do dalszego leczenia małej Leny. Charytatywne wydarzenie wpisywało się w atmosferę święta. 100 lat temu, dzięki poświęceniu i solidarności ludzkiej udało się wskrzesić wymazane z mapy państwo. Tego wieczoru, dzięki solidarności mieszkańców Miasta i Gminy Gąbin, którzy jak zwykle nie zawiedli w swoich działaniach, udało się zebrać pieniądze na leczenie chorej dziewczynki. Bez wątpienia jest to jedna z oznak patriotyzmu, równie ważna jak walka za ojczyznę.
Opracowanie i fot: W.Olszewski