W niedzielę 12 sierpnia Gąbin odwiedzili potomkowie społeczności żydowskiej. Wycieczka ze Stanów Zjednoczonych zwiedziła miejsca pamięci oraz wzięła udział w pokazie filmowym.
Przyjezdni goście zwiedzanie miasta rozpoczęli od spotkania na Starym Rynku. Przywitali ich członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej z Prezes Anną Ostrowską na czele. Wśród zaproszonych na historyczny spacer, znalazł się mieszkaniec Gąbina, Jan Jędrzejewski. Pamiętając wielokulturowy, przedwojenny Gąbin, wcielił się w rolę przewodnika, oprowadzając gości po najważniejszych miejscach pamięci. Wielkie poruszenie wywołało przejście ulicą Strażacką - miejscem, skąd w 1939 roku gąbińscy żydzi, zostali wywiezieni przez Niemców do obozów koncentracyjnych. Pan Jędrzejewski, naoczny świadek tych wydarzeń, ze łzami w oczach opowiadał o zagładzie lokalnej społeczności żydowskiej. Jego relacja została doceniona przez słuchaczy, którzy nie bez emocji i wzruszenia, dziękowali za wspaniałą lekcję historii.
Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie dawnego cmentarza oraz modlitwa za zmarłych przodków, pochowanych na ziemi gąbińskiej.
Po południu społeczność żydowska spotkała się w sali OSP. Uroczyście przywitani przez Sekretarza Miasta i Gminy Gąbin, Stanisława Guziaka, wzięli udział w projekcji filmu. Dokument poświęcony był spalonej przez Niemców bożnicy żydowskiej - pięknemu i zabytkowemu budynkowi, stojącemu onegdaj przy ul. Kilińskiego.
Na koniec spotkania, potomkowie gąbińskich żydów przekazali na ręce Sekretarza pamiątkowy obraz, przedstawiający most - symbol współpracy, dialogu i nawiązywania kontaktów. Reprezentująca TMZG, Anna Ostrowska otrzymała z kolei pamiątkowe tablice, dotyczące historii lokalnej żydowskiej społeczności.
Tegoroczna wyprawa, była kolejną wizytą potomków dawnej gminy żydowskiej w Gąbinie. Wzięło w niej udział około 40 osób - obywateli Stanów Zjednoczonych. Poprzednia, odbyła się dwa lata temu. Połączona była z dniem wielokulturowości - ukazującym bogactwo etniczne i kulturowe dawnej ziemi gąbińskiej.
opracowanie i fot: W. Olszewski