1 sierpnia o godzinie 17:00, mieszkańcy Gąbina spotkali się pod Grobem Nieznanego Żołnierza, by uczcić 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tegoroczne uroczystości odbyły się w gąbińskim parku miejskim, przy ulicy Wojska Polskiego. Rozpoczął je Burmistrz Krzysztof Jadczak, który w krótkiej mowie okolicznościowej, odwołał się do historii i pamięci o 63. dniach walczącej Warszawy. Przypomniał także sylwetki powstańców, wywodzących się ziemi gąbińskiej, m.in. Zbigniewa Wolańskiego ps. “Wilczek”, który w ubiegłym roku wziął udział w lokalnych uroczystościach. O godzinie 17:00, minutą ciszy uczczono pamięć poległych oraz złożono kwiaty.
W wydarzeniu wzięli udział harcerze z 58. Gąbińskiej Drużyny Harcerskiej, przedstawiciele OSP Gąbin, Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin, Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej oraz mieszkańcy MiG Gąbin.
Po uroczystościach harcerze utworzyli z biało-czerwonych kwiatów znak Polski Walczącej – kotwicę, wykorzystywaną w czasie niemieckiej okupacji, jako symbol Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestnicy wydarzenia zaśpiewali również powstańczą piosenkę – Pałacyk Michla.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Walki rozpoczęły się o godzinie 17:00. Pomimo początkowych sukcesów, powstańcom nie udało się opanować najważniejszych punktów strategicznych Warszawy, zaś Niemcy, wykorzystując brak wsparcia dla powstania – tak ze strony aliantów zachodnich jak i ZSRR, bestialsko rozprawili się z walczącym miastem. Bilans 63. dni walk, to ok. 150 tys. zabitych. Po powstaniu, Niemcy praktycznie w całości zburzyli Warszawę. Straty jakie poniosło miasto, oszacowano na 54 miliardy dolarów, czyli około 150 miliardów złotych.
W trakcie walk mieszkańcy Gąbina i okolic, pośrednio i bezpośrednio pomagali powstańcom. Dostarczano broń– 127 karabinów oraz jeden ciężki karabin maszynowy. Lokalne jednostki podziemia niepodległościowego – oddział Władysława Dubielaka, próbowały przebić się do stolicy i ramię w ramię walczyć o wyzwolenie Warszawy. W powstaniu walczyło wielu mieszkańców ziemi gąbińskiej, często biorąc udział bezpośrednich walkach. Służyli w zgrupowaniach AK m.in. w Śródmieściu.
Oprac i fot: W.Olszewski