W ostatnią sobotę lipca, w Troszynie Polskim odbyła się druga odsłona miejsko-gminnego święta – Dzień Wisły 2018.
Dzień Wisły 2018
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy i złożenia kwiatów pod wodniackim krzyżem w Jordanowie. W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, Krzysztof Jadczak, członkowie stowarzyszenia Przystań 624, Pro Patrii oraz lokalna społeczność. Kolejnym punktem było nabożeństwo w intencji mieszkańców terenów nadwiślańskich. Odbyło się ono przy zabytkowym, XVII- wiecznym kościele parafialnym w Troszynie Polskim. Przybyli na modlitwę mogli posłuchać krótkiego koncertu, wykonanego przez Chór Parafii pw. św. Leonarda z Troszyna Polskiego.
Oficjalne otwarcie Dnia Wisły odbyło się na trawiastych terenach, w pobliżu troszyńskiej remizy OSP, gdzie przygotowana była scena, stoiska i atrakcje dla najmłodszych. Na przybyłych gości czekały stoiska regionalne z rękodziełem, stoiska gastronomiczne oraz wesołe miasteczko. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt promocyjny stowarzyszenia Przystań 624, na którym miłośnicy Wisły, prezentowali autentyczną, pełnowymiarową łódź wraz z całym ekwipunkiem.
Uroczystego otwarcia dokonali: Burmistrz Krzysztof Jadczak oraz Proboszcz Parafii Troszyn Polski – Stanisław Pietkiewicz
Nie zabrakło występów muzycznych i artystycznych. Jako pierwsze na scenie, pojawiły się „Makuszaki” – zespół muzyczny ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach. Młode artystki, zaprezentowały utwory liryczne, powiązane tematycznie z Królową Polskich Rzek - Wisłą. „Makuszaki wspaniale” prezentowały się w tańcu, zaś ich śpiew wzbudził duży entuzjazm wśród słuchaczy. Zespół przygotowały: Edyta Igielska i Aneta Gralewska ze szkoły podstawowej w Borkach.
Sobotnie popołudnie wypełniły: muzyka popularna lat 60. i 70. oraz największe przeboje zespołu ABBA. Wszystko dzięki „Biesiadzie Bez Granic” – projektowi muzycznemu, który rozbawił przybyłych na uroczystości gości a niektórych skłonił nawet do tańca.
Wieczorem na scenie pojawiła się główna gwiazda tegorocznych obchodów Dnia Wisły – Kabaret „Ławeczka”. Znani i lubiani, bohaterowie serialu „Ranczo” – Pietrek, Hadziuk i Solejuk, rozbawili publiczność do łez. Wcielając się w serialowe role – Piotr Pręgowski, Sylwester Maciejewski oraz Bogdan Kalus, wspaniale odegrali tytułowe role, trzech przyjaciół z wilkowyjskiej ławeczki, prezentując szereg gagów i skeczy, mniej lub bardziej powiązanych z tematyką „Rancza”. Na koniec, Piotr Pręgowski zaprezentował autorski pokaz muzyczny – „Pietrek Śpiewa.”
Kolejną gwiazdą wieczoru był zespół FOX. Projekt muzyczny, wywodzący się z woj. Świętokrzyskiego, prezentujący autorską muzykę w klimatach disco polo oraz największe popowe hity muzyczne.
Po koncercie, uczestnicy Dnia Wisły wzięli udział w dyskotece, prowadzonej przez Dawida Polińskiego. Zabawa taneczna zakończyła tegoroczne obchody święta Wisły w Troszynie Polskim.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie. Scenę oraz nagłośnienie przygotowała firma Pana Piotra Kunikowskiego - OPTIS.
Święto Królowej Polskich Rzek
W roku 2017 minęło 550 lat od pierwszego wolnego flisu wiślanego. Z tej okazji w całym kraju odbywały się liczne uroczystości i wydarzenia okolicznościowe, powiązane z uchwałą parlamentarną, ustanawiającą 2017 – Rokiem Rzeki Wisły.
W Mieście i Gminie Gąbin mogliśmy uczestniczyć w konferencji naukowej „Wisła – Rzeka Piękna i Groźna”, spotkać się z filsakami, ugościć litewską, Narodową Ekspedycję, obejrzeć spektakl „Na Wiśle Śpiewają Oryle” oraz wziąć udział w Dniu Wisły w Dobrzykowie. Mimo, iż Rok Rzeki Wisły dobiegł końca, pamięć o związkach z największą polską rzeką przetrwała. Odwołując się do lokalnej, wielowiekowej historii, postanowiono kontynuować Dni Wisły w przyszłości. W roku 2018 uroczystości odbyły się w Troszynie Polskim – miejscowości, położonej w jednej z największych na Mazowszu i w Polsce, wiślanej Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej.
opracowanie: W. Olszewski
fot. W. OLszewski, A. Świerzyński