21 kwietnia członkowie Stowarzyszenia Przystań 624 posprzątali brzeg Wisły w okolicy Jordanowa. Wszystko w ramach obchodów Dnia Ziemi 2018
Butelki, opony, materiały budowlane a nawet stary telewizor, takie rzeczy znajdowali uczestnicy sobotniej akcji. Worki zapełniały się błyskawicznie zaś do pomocy ściągnięto ciężki sprzęt w postaci małej koparki. Po pracy lokalna społeczność oraz miłośnicy Wisły z jordanowskiego stowarzyszenia, zasłużenie odpoczęli w cieniu drzew. Uprzątnięto dzikie wysypiska oraz uporządkowano zaniedbane tereny nadrzeczne.
Cała akcja zrodziła się w głowach członków Przystani 624 w okresie zimowym. Chcąc włączyć się w ogólnopolskie sprzątanie w ramach Dnia Ziemi, postanowili zorganizować porządkowanie brzegu Wisły w okolicy Jordanowa. Sprzątanie, odbyło się w porozumieniu i we współpracy z Miastem i Gminą Gąbin oraz strażakami z OSP Dobrzyków.
Tereny wokół rzeki od lat nie są porządkowane w należyty sposób. Wisła straciła znaczenie, zarówno jako środek transportu ale też element krajowej gospodarki i turystyki. Sobotnie sprzątanie było kolejnym działaniem, mającym odbudować, przynajmniej w zakresie lokalnym, znaczenie rzeki i umożliwić mieszkańcom, lepsze wykorzystanie jej atutów.
W sprzątanie w ramach Dnia Ziemi zaangażowali się również członkowie gąbińskiego klubu rowerowego „Gąbin Team”. Łącząc przyjemne z pożytecznym, wybrali się na krótką przejażdżkę drogą powiatową Gąbin-Okolusz-Strzemeszno, zbierając przydrożne śmieci i porządkując pobocza.
Na terenie gminy nie zabrakło również akcji szkolnych oraz pomniejszych wydarzeń, prowadzonych przez osoby prywatne i stowarzyszenia. Wszystko to pokazuje, że świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie zaś zalegające w lasach śmieci, nie stanowią już takiego problemu jak dawniej. Konsekwentna kampania proekologiczna oraz rozwiązania rządowe i samorządowe zmieniają przyzwyczajenia Polaków. Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów, realizowanej przez Związek Gmin Regionu Płockiego, przynosi coraz lepsze rezultaty zaś uniezależnienie cen za wywóz odpadów od ilości wytwarzanych śmieci powoduje, iż wyrzucanie ich do lasów staje się po prostu nieopłacalne.
Opracowanie: W. Olszewski
Fot: Przystań 624, Gąbin Team