W dniu 21 marca 2018 r. Rada Miasta i Gminy Gąbin podjęła uchwałę nr 281/XXXVII/2018 w sprawie nadania Szkole Muzycznej I st. imienia Stanisława Moniuszki. Wspólny wniosek skierowali w tej sprawie Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
Stanisław Moniuszko to obok Fryderyka Chopina najwybitniejszy kompozytor polskiego romantyzmu. Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu k/Mińska, pochodził z rodziny szlacheckiej. W latach 1827-1830 przebywał w Warszawie, gdzie uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem znakomitego muzyka Augusta Freyera. W 1830 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Mińsku, równocześnie kształcił się w zakresie muzyki pod kierunkiem Dominika Stefanowicza. W latach 1837-1840 kształcił się w Konserwatorium Muzycznym w Berlinie pod kierunkiem znanego pedagoga Carla Friedricha Rungenhagena.
W latach 1840-1858 mieszkał w Wilnie, gdzie był dyrygentem w teatrze, a także organistą w kościele św. Jana. W latach 1958-1972 mieszkał w Warszawie, gdzie był pierwszym dyrygentem w Teatrze Wielkim oraz pedagogiem w Instytucie Muzycznym. Odbywał podróże artystyczne do Paryża, Pragi, Petersburga, gdzie nawiązał kontakty z wybitnymi kompozytorami epoki. Zmarł 4 czerwca w 1872 r., został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
- Moniuszko jest twórcą polskiej opery narodowej i najwybitniejszym kompozytorem muzyki operowej w historii naszego kraju. Inspirację dla jego twórczości stanowiła kultura ludowa. Potrafił umiejętnie łączyć folklor z elementami opery europejskiej (włoskiej, francuskiej i niemieckiej). W dziełach dramatycznych podejmował najczęściej problematykę historyczną i społeczną. Ważną rolę odgrywają w operach S. Moniuszki polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak). Jego wielkie dzieła operowe zostały skomponowane do librett znanych polskich poetów Włodzimierza Wolskiego i Jana Chęcińskiego. Do najbardziej znanych dzieł operowych należą: Straszny dwór, Halka, Flis, Verbum nobile, Hrabina, Paria.
Oprócz oper kompozytor tworzył również polskie pieśni wydane jako wielki cykl „Śpiewnik domowy”, składający się z 12 części. S. Moniuszko uznawany jest za najwybitniejszego twórcę polskiej pieśni artystycznej. Jest autorem przeszło 300 pieśni. Utwory te posiadają charakter narodowy, autorami tekstów byli wybitni polscy poeci, m.in.: A. Mickiewicz, S. Witwicki, J.I. Kraszewski, W. Syrokomla. Najbardziej znane pieśni to: Prząśniczka, Znaszli ten kraj, Dziad i baba, Pieśń wieczorna, Złota rybka, Kozak.
Moniuszko jest autorem kantat: Sonety krymskie, Milda, Nijoła, Widma, są to wielkie formy muzyczne wokalno-instrumentalne. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka religijna, skomponował 4 Litanie Ostrobramskie oraz kilkanaście Mszy. Jest również autorem utworów fortepianowych.
Stanisław Moniuszko jest wyjątkową postacią w historii naszego kraju. Reprezentował w swoim życiu i twórczości uniwersalne wartości, przyczynił się do rozwijania tożsamości narodowej. Wykazywał niezwykłą troskę o zachowanie i upowszechnianie polskich tradycji, obyczajów, języka. Należy zaznaczyć, iż jego talent wnosi twórcze wartości do współczesnych koncepcji muzycznych. Nadanie Szkole Muzycznej I st. w Gąbinie imienia Stanisława Moniuszki jest wielkim zaszczytem. Uroczysty koncert z tej okazji odbędzie 21 VI 2018 r., zaprezentują się podczas niego uczniowie, nauczyciele i zaproszeni artyści.