15 maja na cmentarzu parafialnym w Dobrzykowie odbyły się uroczystości upamiętniające 154 rocznicę bitwy pod Kunkami (15 maja 1863) oraz bitwy pod Ciechomicami (20 lipca 1863), połączone z 7-leciem renowacji mogły powstańców styczniowych. W zbiorowym grobie na dobrzykowskim cmentarzu, pochowani są uczestnicy wspomnianych batalii.
Organizatorem wydarzenia było Gimnazjum w Dobrzykowie.
Uroczystość odbyła się na Dobrzykowskim cmentarzu. Uczniowie z gimnazjum oaz przybyli goście, zgromadzeni pod powstańczą mogiłą, wzięli udział w krótkim pokazie artystycznym, przygotowanym przez uczniów z gimnazjum w Dobrzykowie. Obecni na cmentarzu byli m.in. Burmistrz Krzysztof Jadczak, Dyrektor Danuta Jakubowska (Gimnazjum w Dobrzykowie), Dyrektor Bogumił Zalewska-Opasińska (Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r.) Dyrektor Iwona Włodarczyk (Przedszkole Samorządowe w Dobrzykowie), Prezes Łukasz Strzelecki (Stowarzyszenie Pro Patria) a także Proboszcz Parafii Dobrzyków, Jarosław Ferenc. Licznie przybyły także osoby prywatne, w tym mieszkańcy Kunek, chcący uczcić ważne dla swojej miejscowości wydarzenie.
Ksiądz Ferenc odmówił krótką modlitwę w intencji poległych powstańców. Przywołał również rys historyczny polskich walk narodowo-wyzwoleńczych oraz podziękował wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną ojczyznę.
Po złożeniu kwiatów i apelu poległych, prowadzonym przez młodzież gimnazjalną, głos zabrał Burmistrz Krzysztof Jadczak. Wspomniał on o inicjatywie renowacji mogiły powstańców styczniowych a także zaangażowaniu w ten projekt wielu osób, w tym członków Stowarzyszenia Tradytor z Płocka, Stowarzyszenia Pro Patria z Dobrzykowa oraz księdza Grzegorza Mierzejewskiego. Podkreślił także znaczenie zaangażowania młodzieży w tego typu inicjatywy oraz wyzwania, które mają przed sobą – pielęgnowania pamięci o przeszłości.
Bitwa pod Kunkami była jedną największych potyczek wojsk powstańczych z Rosjanami w czasie Powstania Styczniowego. Wojska carskie, składające się z 7 rot piechoty oraz 150 kozaków zaatakowały 260-osobowy odział kapitana Orłowskiego. Polacy, wobec dużej przewagi wroga, musieli się wycofać. W czasie walk życie straciło 12 osób. Z kolei bitwa pod Ciechomicami zakończyła się pomyślnie dla strony polskiej. Kozacy, pewni zwycięstwa zaatakowali powstańców, zostali jednak odparci i musieli cofnąć się do Gąbina.
Uroczystości w Dobrzykowie są kolejnym upamiętnionym wydarzeniem, związanym z bogatymi historycznie, dziejami ziemi gąbińskiej.
opracowanie i fot. W. Olszewski