W 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, mieszkańcy Miasta i Gminy Gąbin, jak co roku uczcili pamięć tego wielkiego dla narodu i świata wydarzenia.
Nierząd braci naszych cisnął, Gnuśność w ręku króla spała, A wtem trzeci maj zabłysnął -I nasza Polska powstała.
Fragment znanej pieśni patriotycznej doskonale oddaje klimat przełomu lat 80 i 90 XVIII wieku. Polska osłabiona licznymi wojnami, oddana na łaskę i niełaskę zaborców, dokonała rzeczy niemożliwej. Oto z pozoru rozdarty i rozbity naród zjednoczył się pod skrzydłem pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, reformującej państwo i zrównującej obywateli wobec prawa. Było to ostatnie wielkie polskie zwycięstwo, które do dziś jaśnieje w mroku końcowych lat istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny (w kościele parafialnym w Gąbinie). Kazanie, wygłoszone w czasie nabożeństwa przez księdza Dariusza Pargulskiego przybliżyło wiernym wydarzenia sprzed 226 lat. Nawiązywało również do Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz współczesnego patriotyzmu i jedności narodowej. Oprawę mszy świętej uświetniła Miejska Orkiestra Dęta OSP Gąbin
We mszy świętej, oprócz mieszkańców i gości, udział wzięli m.in. Burmistrz Krzysztof Jadczak, Sekretarz MiG Gąbin Stanisław Guziak, radni, strażacy z ziemi gąbińskiej oraz szkolne poczty sztandarowe. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Po nabożeństwie wszyscy obecni przemaszerowali pod pomnik-głaz Józefa Piłsudskiego gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin. Nawiązał on do lokalnych wydarzeń historycznych z okresu uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wspomniał obrady sejmików z ziemi gąbińskiej oraz ich pro patriotyczne działania w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Poruszył także tematy bardziej współczesne, dotyczące przywiązania do wolności, patriotyzm Polaków i poświęcenie na rzecz ojczyzny.
Część artystyczną wydarzenia poprowadzili członkowie Amatorskiego Teatru Niewielkiego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kamieniu. Nad całością obchodów czuwali z kolei harcerze z 58 Gąbińskiej Drużyny Harcerskiej. Jednym z punktów wydarzenia było ślubowanie zuchów z gąbińskiego harcerstwa. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był mini koncert Miejskiej Orkiestry Dętej OSP Gąbin.
Za organizację obchodów odpowiedzialny był Związek Piłsudczyków – Oddział Gąbin.
opracowanie: W. Olszewski
fot. A. Świerzyński