Przegląd wydarzeń kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych na Ziemi Gąbińskiej w 2016
Przegląd wydarzeń kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych na Ziemi Gąbińskiej w 2016

Dużo uwagi poświęca się na ziemi gąbińskiej sprawom kultury. Znaczne  zaangażowanie i kreatywność mieszkańców, w tym burmistrza Krzysztofa Jadczaka czy dyrektora szkoły muzycznej Jarosława Domagały,  idą w parze z prężnym rozwojem instytucji i stowarzyszeń artystyczno-rozrywkowych. Dzięki temu oferta kulturalna Miasta i Gminy Gąbin jest tak bogata i pozwala każdemu zainteresowanemu obcować z różnymi formami narodowego dziedzictwa. Czasem jednak ciężko jest dostrzec wszystkie te wydarzenia i uroczystości. Dlatego przy końcu starego i początku nowego roku warto pokusić się o podsumowanie tego, co działo się w kulturze i sporcie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

  • W święto Trzech Króli 6 stycznia w kościele parafialnym odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Miasta i Gminy Gąbin oraz przybyłej z Łodzi orkiestry smyczkowej „Arte Positiva”. Pod czujnym okiem dyrygentów – Kamila Chałupnika i Sławomira Gałczyńskiego, zaprezentowane zostały kolędy i pastorałki, również w wersjach instrumentalnych. Mimo typowo zimowej aury, licznie przybyli do świątyni słuchacze z entuzjazmem włączali się w oklaskiwanie oraz  wspólne śpiewanie.
  • 17 stycznia miała miejsce V gala noworoczna. W hali  Gimnazjum im. Jana Pawła II swój program artystyczny przedstawili  nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Muzycznej a także Chór MiG Gąbin. Tegorocznym gościem specjalnym był aktor i satyryk – Krzysztof Hanke (lider kabaretu „Rak” a także jeden z bohaterów serialu telewizyjnego „Święta Wojna”).  Swoją wystawę z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina  prezentował także Alojzy Balcerzak – znany polski malarz i artysta, blisko związany z ziemią gąbińską i jej okolicami.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 100

  • W walentynki – 14 lutego w hali sportowej gąbińskiego gimnazjum odbył się II Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin. W wydarzeniu brało udział 78 zawodników. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i ściągnął wielu pasjonatów tenisa stołowego, nie tylko z miasta i gminy ale także Płocka, Wyszogrodu, Sochaczewa. Gostynina i innych dalszych miejscowości. Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Krzysztof Jadczak, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie a także MUKS Fructoplant Gąbin – lokalny klub tenisa stołowego.
  • We środę 17 lutego odbyła się uroczystość „złotych godów” – jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego przez pary zamieszkujące Miasto i Gminę Gąbin. Przybyłe osoby zostały udekorowane przez Burmistrza medalami za długie pożycie małżeńskie (odznaczenia przyznane jubilatom przez prezydenta RP) oraz otrzymały upominki, kwiaty i pamiątkowe dyplomy. Część artystyczną przygotowała Szkoła Muzyczna I stopnia z Gąbina. Zwieńczeniem wydarzenia był wspólny toast, uroczyste życzenia oraz jubileuszowy tort.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 109

  • 18 lutego w Sali OSP w Gąbinie „Amatorski Teatr Niewielki” wystawił baśniową sztukę teatralną „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie, adresowane głównie do młodszych odbiorców spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Sala wypełniona była po brzegi. Wśród publiczności oprócz oczywiście najmłodszych dużą grupę stanowili dorośli mieszkańcy Gąbina i okolic. Sztuka była na bardzo wysokim poziomie. Piękna baśniowa dekoracja doskonale współgrała z profesjonalnie granymi przez aktorów rolami a także nastrojowym oświetleniem. Sukces wydarzenia przerósł oczekiwania organizatorów i z pewnością zachęcił do dalszej, jeszcze bardziej wytężonej pracy.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 002

  • 4 i 6 marca w Dobrzykowie obchodzono Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem obchodów była konferencja naukowa poświęcona zagadnieniu podziemia niepodległościowego po 1945 roku. Specjalnymi gośćmi byli Kajetan Rajski oraz Anna Wrzesińska, publicyści zajmujący się tematyką żołnierzy wyklętych. 6 marca miała miejsce uroczysta msza święta w kościele oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Dni pamięci zorganizowało stowarzyszenie Pro Patria z Dobrzykowa.
  • 11 marca w szkole podstawowej w Nowym Grabiu odbył się Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego. Było to kolejne wydarzenie sportowe związane z tak popularną na ziemi gąbińskiej dyscypliną jak tenis stołowy. Mecz za meczem, uczestnicząc w zaciętej rywalizacji, zawodnicy zbliżali się do finału, który ostatecznie pozwolił  wyłonić zwycięzcę.  Na podium stanął Bartosz Chyra, zaś drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno – Piotr Lendzion oraz Łukasz Kiełbasa.
  • W dniu 12 marca w hali sportowej gimnazjum w Gąbinie miał miejsce XXVI Memoriał  Szachowy im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego. Wydarzenie to mające międzynarodowy charakter, cieszyło się dużą popularnością.  Na turniej przybyło 66 graczy z Polski i zagranicy. Szachiści zmierzyli się ze sobą grając systemem szwajcarskim –  7 rund, 30 minut na zawodnika. Zwyciężył obywatel Ukrainy Petr Golubka. Za organizację turnieju, mającego na celu propagowanie i zachęcanie do gry w szachy, był Proboszcz parafii Gąbin – ks. Józef Szczeciński.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 038

  • 19 marca w Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowym Żawakol, odbył się wieczór autorski Andrzeja Wichrowskiego – lokalnego artysty i poety. Wydarzenie to było związane z wydaniem przez Pana Wichrowskiego tomiku poezji „Fatamorgana”. Spotkanie miało charakter kameralny, mimo to zgromadziło wielu widzów i gości. Mieli oni możliwość posłuchać poezji Pana Wichrowskiego, recytowanej m.in. przez jego przyjaciół jak i autorskich piosenek artysty. Śpiewowi artysty, w blasku świec akompaniował zespół muzyczny „Fatamorgana”.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 192

  • 14 kwietnia przeprowadzony został konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. Była to już XXXVIII edycja tego wydarzenia. W tym roku hasło przewodnie konkursu nawiązywało do tematyki sensu i radości życia, płynących w utworach noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie to, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 67 uczestników zarówno z gminy Gąbin jak i Łącka oraz Słubic.
  • W niedzielę 17 kwietnia, odbyła się pierwsza z kilku wypraw rowerowych organizowanych przez Burmistrza Krzysztofa Jadczaka oraz Gąbiński Klub Rowerowy Gąbin Team. Wiosenny Rajd Rowerowy, wyruszył z gąbińskiej starówki. Trasa przebiegała przez Łąck, Soczewkę, Rumunki i Koszelówkę. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rowerzystów. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych fanów jednośladów. Po powrocie do Gąbina, uczestnicy rajdu spotkali się wspólnie przy ognisku, gdzie można było odpocząć i nabrać sił.
  • 24 kwietnia w kościele parafialnym w Gąbinie miał miejsce koncert muzyki sakralnej, zorganizowany przez Szkołę Muzyczną I Stopnia w Gąbinie. Wzięli w nim udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele wspomnianej placówki. Licznie przybyli goście, wypełniający większość miejsc siedzących w kościele, mieli okazję posłuchać najpiękniejszych utworów wokalnych jak i instrumentalnych.
  • 30 kwietnia odbył się Wiosenny Rajd Pieszy.  Trasa przebiegała z gąbińskiej starówki do jeziora w miejscowości Koszelówka. Uczestnicy wydarzenia przeszli łącznie ok. 10 km. Trasa przebiegała głównie przez tereny zalesione. Organizatorem pieszego rajdu był Burmistrz Krzysztof Jadczak, który od wielu lat propaguje zdrowy i aktywny tryb spędzania wolnego czasu, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 209

  • 30 kwietnia i 1 maja na Jeziorze Zdworskim odbyły się VIII Amatorskie Regaty Windsurfingowe o Puchar Burmistrza Miasta i  Gminy Gąbin oraz Wójta Gminy Łąck. Wydarzenie zorganizowane było w ramach Amatorskiego Pucharu Polski w Windsurfingu – SURFOMANIA CUP 2016. W zawodach wzięło udział 12 uczestników. W ramach regat przeprowadzono 30 zawodów, które ostatecznie wyłoniły zwycięzców.
  • 1 maja na Stadionie Leśnym w Gąbinie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze. Wzięły w nich udział 22 drużyny jednostek OSP z gminy Gąbin. Na wszystkich uczestników, podzielonych na cztery grupy, czekał cały szereg wyzwań. Strażacy wzięli udział w zawodach sprawdzających ich umiejętności oraz kondycję. Wydarzenie zorganizowane było przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Gąbinie oraz przez Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 222

  • Z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miał miejsce w Gąbinie przemarsz pocztów sztandarowych oraz lokalnych grup strażaków, poprzedziła go msza święta w kościele parafialnym. Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik - głaz Józefa Piłsudskiego, gdzie miał miejsce odczyt poematów Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna” oraz złożenie kwiatów. Za oprawę artystyczną wydarzenia odpowiedzialny był zespół „URANOS” z gąbińskiego Gimnazjum oraz Amatorski Teatr Niewielki.
  • W niedzielne popołudnie 8 maja odbył się Integracyjny Rajd Rowerowy, zorganizowany przez Klub Gąbin Team. W rajdzie, którego 30-kilometrowa trasa biegła do Troszyna Polskiego, wzięły udział również osoby niepełnosprawne, jadące na specjalnie dostosowanym sprzęcie rowerowym tzw. Handbike. Było to kolejne w tym roku wydarzenie sportowe na ziemi gąbińskiej, propagujące zdrowy i aktywny tryb życia.
  • 12 maja obchodzona była 81. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości miały miejsce przy głazie - pomniku Marszałka, w miejskim parku w Gąbinie. Wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna a także odczyt i recytacja okolicznościowej poezji. W tegorocznych uroczystościach udział wzięły również dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Króla Maciusia Pierwszego, które wraz z wychowawcami oraz dyrektorem licznie stawiły się pod pomnikiem. Obchody zorganizowane były przez Szkołę Podstawową z Nowego Grabia, której patronem, od 2001 r. jest właśnie Józef Piłsudski.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 180

  • W dniach 15-21 maja w Dobrzykowie miały miejsce Warsztaty lingwistyczne z udziałem wolontariuszy z projektu Next Step (organizacja Aiesec). W ramach wydarzenia uczniowie szkoły mieli możliwość prowadzenia konwersacji z przybyłymi anglojęzycznymi  gośćmi, integracji oraz wymiany doświadczeń. Wolontariusze, pochodzący z Singapuru i Hong Kongu, mieli okazję zwiedzić ziemię Gąbińską. Spotkali się również z Burmistrzem Krzysztofem Jadczakiem, od którego otrzymali pamiątki i upominki.
  • Na przełomie maja i czerwca miały miejsce peregrynacje Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieszkańcy Miasta i Gminy Gąbin, licznie uczestniczyli w uroczystościach religijnych, które odbywały się z tej okazji w lokalnych kościołach. Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odwiedziła m.in. Parafie Gąbin, Czermno,  Nowy Troszyn oraz Dobrzyków. Wszędzie, wydarzeniu temu towarzyszyła podniosła i uroczysta atmosfera.
  • 20 maja w ramach akcji Polska Biega odbył się ulicami Gąbina bieg na 1600m.  Wydarzenie miało charakter otwarty i rekreacyjny. Spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W biegu udział wzięli m.in.: zawodnicy z klubów sportowych (Błękitni Gąbin, Sakura JUDO Gąbin i Płock), młodzież z okolicznych szkół, a także starsi amatorzy aktywnego spędzania czasu. Rozgrzewkę oraz bieg poprowadził wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Gąbin, znany maratończyk – Dariusz Kiełbasa.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 150 

  • 1 czerwca gąbińskie Gimnazjum obchodziło X rocznicę nadania imienia. Obchody połączone z uroczystą mszą świętą i częścią artystyczną na hali sportowej, zgromadziły wielu gości. Wśród obecnych był także były proboszcz parafii Gąbin ks. Jerzy Drozdowski. Pokazy artystyczne zorganizowało koło teatralne „Maska” działające przy gąbińskim Gimnazjum. Spektakl pt. „Kim jest dla Ciebie Jan Paweł II” poświęcony był sylwetce patrona szkoły oraz jego dokonaniom. Swój występ zaprezentował również zespół muzyczny „URANOS” również z gąbińskiego gimnazjum.
  • 3 czerwca mieszkańcy Gąbina i okolic mieli możliwość uczestniczenia w Wieczorze Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie odbyło się w gąbińskim kościele parafialnym. Licznie zgromadzonym  mieszkańcom zaprezentowały się zespoły muzyczne i artystyczne z Gąbina. Gościnnie wystąpiła także grupa „Bosco Band” z Płocka. Oprócz części muzycznej, zgromadzeni widzowie mieli również okazję posłuchać poezji, recytowanej przez członków Teatru Niewielkiego z Gąbina oraz Szkoły Muzycznej. W podziękowaniu za występy artyści otrzymali od Burmistrza Krzysztofa Jadczaka oraz Prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich „gąbińskie anioły” – rzeźby wykonane przez Wojciecha Symołona – lokalnego artystę i rzeźbiarza.
  • 5 czerwca, w ramach Dni Gąbina odbyła się Parada Motocyklowa. Wydarzenie połączone było z uroczystą mszą świętą w intencji uczestników. Motocykliści przejechali ulicami Gąbina oraz przez okoliczne miejscowości m.in. Kamień-Słubice oraz Guzew. Parada spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko obserwatorów, ale także fanów dwóch kółek, którzy na swych pięknych i wzbudzających podziw maszynach przyjechali nawet z dalekich zakątków kraju. Ciekawostkami parady motocyklowej były bez wątpienia wymyślne pojazdy m.in. militarne, bez wątpienia wyróżniające się z licznej grupy jednośladów.
  • W dniach 3-5 czerwca odbyły się kolejne już Dni Gąbina. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Frekwencja na koncertach muzycznych jak i pokazach artystycznych, była bardzo wysoka.  Dużą popularnością cieszyło się również wesołe miasteczko z karuzelami i elektrycznymi samochodami. Gwiazdami imprezy byli: Skaldowie, Zbigniew Wodecki a także Jula i zespół Masters. Swój występ dali także aktorzy z Teatru Muzycznego „Hals” z Gdyni oraz artyści z Gąbina i okolic. W ramach Dni Gąbina odbył się także bieg o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 073

  • 10 czerwca miał miejsce piknik rodzinny organizowany przez Przedszkole Samorządowe im. Króla Maciusia Pierwszego w Gąbinie. Bardzo licznie przybyli goście mogli spędzić w rodzinnym gronie miłe popołudnie, urozmaicone pokazami artystycznymi, muzyką, grillem oraz organizowanymi przez animatorów grami i zabawami na świeżym powietrzu. Stawili się również strażacy i policjanci. Zwłaszcza Ci pierwsi wzbudzili duże zainteresowanie, prezentując zwiedzającym wóz strażacki z pełnym wyposażeniem.
  • 21 czerwca Koło Łowieckie Kania obchodziło 70-lecie istnienia. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele parafialnym w Gąbinie, w  której udział wzięli członkowie wspomnianego stowarzyszenia  a także zaproszeni goście i sympatycy.  Dalsze uroczystości miały miejsce w siedzibie Koła Łowieckiego  -  w niedawno odremontowanym domku myśliwskim przy ul. Płockiej. Obchody 70-lecia  połączone były z  uroczystym nadaniem sztandaru.
  • 26 czerwca odbył się kolejny, tym razem Letni rajd rowerowy. Rajd podzielony był na dwie trasy, rekreacyjna o długości 34 km - uczestnicy mogli dzięki niej zwiedzić tereny nadwiślańskie oraz rejony w okolicach Czermna i Strzemeszna. Trasa wyczynowa, skierowana była do osób o dobrej kondycji. Jej długość wynosiła 32 km i biegła przez tereny wokół Jeziora Zdworskiego. Rajd zakończył się na terenie gąbińskiego kompleksu  szkolnego, gdzie uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród w tym nagrody głównej – roweru miejskiego.

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 123

  • W dniu 1 lipca na gąbińskiej starówce odbył się Koncert Pod Altanką. Wydarzenie to zorganizowane było przez Szkołę Muzyczną I Stopnia w Gąbinie. Wśród występujących był m.in. Szymon Jędruch – solista Teatru Muzycznego w Łodzi. Przybyli na rynek słuchacze mieli możliwość zapoznania się z  utworami muzyki polskiej a także aktywnie wziąć udział w koncercie, wspomagając artystów swoim śpiewem.
  • 31 lipca na gąbińskiej starówce odbył się Jarmark Gąbiński. Przybyli goście mieli możliwość posłuchania takich artystów jak Trzy Korony, Yank Shippers, Maja Sikorowska czy zespołu Leszcze.  Przygotowane były także pokazy iluzjonistyczne i artystyczne dla dzieci. Całości towarzyszyła festynowa oprawa ze straganami i stoiskami regionalnymi a także bogata oferta gastronomiczna. Podczas jarmarku odbył się również konkurs na najlepsze stoisko regionalne. Wygrała Pani Ewa Gieras oraz jej stoisko „Pod Altanką”.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 021

  • 14 sierpnia w Topólnie bawiono się na Pikniku strażackim. Wśród licznych atrakcji była m.in. wielka, dmuchana zjeżdżalnia, grill, konkursy oraz zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.  Uczestnicy pikniku mieli również okazję obejrzeć sprzęt ratownictwa technicznego, prezentowany przez strażaków z OSP Gąbin. Organizatorami  wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Topólnie.
  • 15 sierpnia mieszkańcy ziemi gąbińskiej obchodzili 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystościom pod pomnikiem, poprzedzonym mszą świętą, towarzyszyły występy orkiestry OSP oraz odczyty okolicznościowej poezji, prezentowanej przez członków Amatorskiego Teatru Niewielkiego. Śpiewano również pieśni patriotyczne. Wykonawcami byli  uczniowie Szkoły Podstawowej w Czermnie. Głównym punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem - głazem oraz odegranie przez orkiestrę OSP „Roty”.

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 055

  • 21 sierpnia w kościele parafialnym w Gąbinie odbył się kolejny koncert muzyki sakralnej. Wbrew nazwie, słuchacze mieli możliwość posłuchania także innych klasycznych utworów m.in. Mozarta, Bacha czy twórczości znanego włoskiego kompozytora muzyki filmowej -  Ennio Morricone. Wśród występujących gości znalazło się wielu wybitnych muzyków. Wystąpili m.in. prof. dr hab. Anna Jeremus Lewandowska – sopran, Marta Książek – sopran koloraturowy, Ewa Szpakowska – fortepian a także duet Romanza: Katarzyna Piasecka-Filipiak-skrzypce, Jacek Piasecki – akordeon.
  • 27 sierpnia miał miejsce Wakacyjny Rajd Rowerowy. Uczestnicy przemierzyli trasę z Gąbina przez Nowy Kamień, Konstantynów, Czermno i Kępinę. Na mecie w Gąbinie  czekały na uczestników rajdu potrawy z grilla, muzyka i konkursy połączone z losowaniem nagród. W rajdzie udział wzięło bardzo wielu mieszkańców Gąbina i okolic. Obecni byli zarówno młodsi jak i starsi, wszyscy jednakowo pozytywnie nastawieni do wyprawy. Uczestnicy mogli podziwiać piękne widoki pagórkowatych rejonów Czermna a także rolniczy krajobraz późnego lata w okolicach Okolusza i Kępiny.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 202

  • 10 września na miejskim targowisku w Gąbinie odbyło się Pożegnanie Lata. Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która miała możliwość słuchania takich artystów jak ETNA, MiG, Czarna Pantera a także oglądania różnorodnych pokazów artystycznych. Tegoroczna edycja nastawiona była na występy taneczne i muzykę rozrywkową. Zainteresowani mogli bawić się również w wesołym miasteczku, które oferowało liczne atrakcje w postaci dmuchanego zamku, karuzel i zjeżdżalni.

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 172

  • W Czermnie 18 września odbyły się Dożynki parafialne. Uroczystości tej, jak co roku towarzyszyła odświętna oprawa. Okoliczni mieszkańcy, ubrani w ludowe stroje a także strażacy z OSP Czermno przeszli w dożynkowym orszaku do kościoła, gdzie miała miejsce msza święta. Dalsza część obchodów, odbywająca się na boisku przy szkole podstawowej obfitowała w szereg zabaw i atrakcji. Występom artystycznym na scenie towarzyszyły konkursy, stoiska gastronomiczne oraz dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci.  Wszyscy bawili się doskonale i celebrowali tak ważne dla rolników święto jakim są dożynki.
  • Niedziela 25 września upłynęła pod znakiem spotkań, wystaw i zwiedzania miasta, zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej w ramach akcji „Spotkanie z wielokulturowością". Przybyli goście, w dużej mierze potomkowie dawnych mieszkańców ziemi gąbińskiej a także wszyscy zainteresowani mieli możliwość obejrzenia wystawy o kolonistach niderlandzkich z terenów nadwiślańskich a także zapoznania się z filmami o żydowskiej społeczności przedwojennego Gąbina.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 076

  • 25 września w Koszelówce odbyły się III Gminne Spławikowe Zawody Wędkarskie Strażaków o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin. Wzięło w nich udział 16 uczestników. Mimo jesiennych chłodów atmosfera była wspaniała i wszyscy doskonale się bawili. Po zawodach na uczestników wydarzenia czekały potrawy z grilla oraz ciepłe napoje. Organizatorami zawodów byli: Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Gąbinie, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, OSP Gąbin oraz gąbińskie Koło  Wędkarskie „ESOX” nr 106.
  • 2 października w Nowym Grabiu odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.  Festynowa atmosfera oraz doskonała pogoda sprzyjały dużej frekwencji. Licznie przybyli goście mogli wziąć udział w zawodach sportowych, licznych konkursach a także spróbować lokalnych przysmaków ze stoisk gastronomicznych. Wśród atrakcji były także występy dzieci ze szkoły w Nowym Grabiu, prezentujące scenki dramowe oraz inne pokazy artystyczne.    

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 095

  • 18 października przeprowadzono zawody sportowe w ramach I Turnieju Piłki Siatkowej Pracowników Szkół. Wydarzenie odbyło się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie i było adresowane dla wszystkich pracowników jednostek oświatowych Gąbina i okolic.
  • We środę 19 października na Stadionie Miejskim w Gąbinie odbył się finał pucharu Polski POZPN. W meczu zmierzyły się drużyny: Unia Czermno oraz Mazur Gostynin. Zwycięzcą został zespół z Czermna, pokonując przeciwników 2:1. Mecz był ciężkim sprawdzianem umiejętności dla wszystkich grających w nim zawodników. Deszczowa aura oraz presja związana z rangą wydarzenia z pewnością nie ułatwiały piłkarzom zadania. Ostatecznie świętował zespół z gąbińskiej ziemi, który po radosnej celebracji zwycięstwa, odjechał do domu z wręczonym przez prezesa POZPN, pucharem Polski.  Zawodników wspierali licznie przybyli kibice z Burmistrzem Krzysztofem Jadczakiem na czele, którzy przez całe 90 minut liczyli na zwycięstwo lokalnego klubu.
  • W dniu 25 października w Sali kameralnej  Szkoły Muzycznej  w ramach VIII Gąbińskiego Forum Kultury, odbyło się spotkanie z Teresą Lipowską – znaną i lubianą aktorką teatralną, filmową oraz telewizyjną.  W ramach wydarzenia zgromadzeni goście mieli możliwość zadawania pytań Pani Lipowskiej zaś sama aktorka dużo opowiadała o swojej karierze  i kulisach aktorskiej pracy. Recytowała również  ulubione wiersze. Zgromadzeni w sali goście mogli również posłuchać  zagranych na fortepianie w ramach niespodzianki,  utworów Chopina oraz Paderewskiego.
  • 5 listopada w Sali OSP odbył się Jubileuszowy koncert Chóru Miasta i Gminy Gąbin. Grupa ta w ramach obchodów 5-lecia istnienia wystąpiła przed bardzo licznie przybyłą publicznością i zaprezentowała różnorodny repertuar muzyczny – od utworów sakralnych i klasycznych po typowo rozrywkowe. Chórowi akompaniowało wielu dodatkowych muzyków . Nad całością piecze sprawował dyrygent Sławomir Gałczyński, który tak się składało obchodził w dniu koncertu swoje imieniny.  Po koncercie chórzyści otrzymali z rąk Burmistrza Krzysztofa Jadczaka,  kwiaty oraz pamiątkowe upominki wraz z najlepszymi życzeniami .

kulturalne podsumowanie 2016 roku 087

  • 10 listopada w hali sportowej w Gąbinie miał miejsce Koncert Muzyki Polskiej. Oprócz lokalnych artystów – Chóru Miasta i Gminy Gąbin oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia,  grających pieśni i utwory patriotyczne wystąpił także Jan Pietrzak – znany aktor i satyryk. W pełnej charyzmy i  dowcipu interakcji z publicznością poruszył wiele ważnych historycznych tematów a także zaprezentował swoje pieśni z legendarną  już Żeby Polska była Polską na czele.
  • 10 listopada ulicami Gąbina przeszedł Marsz Niepodległości. W blasku jesiennego słońca oraz z dziesiątkami flag narodowych, mieszkańcy miasta i okolic, przemaszerowali  ze Starego Rynku, ulicą Płocką aż do jej końca gdzie odbył  się z kolei bieg niepodległości. Uczestnicy, w tym Burmistrz Krzysztof Jadczak, mieli do pokonania krętą leśną trasę zakończoną metą na Stadionie Miejskim. Tam też na wszystkich uczestników czekał  ciepły poczęstunek oraz losowanie nagród. 

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 050

  • 11 listopada w ramach Obchodów Święta niepodległości mieszkańcy ziemi gąbińskiej spotkali się na uroczystej mszy świętej i wzięli udział w uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Mimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie zgromadziło dużą liczbę uczestników, chcących wyrazić wdzięczność  i pamięć wszystkim tym, którzy za polską niepodległość walczyli i oddali życie. Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy ul. Płockiej jak co roku, delegaci wielu instytucji złożyli kwiaty i wzięli udział w uroczystym apelu poległych.

 kulturalne podsumowanie 2016 roku 139

  • 3 grudnia w hali sportowej gimnazjum w Gąbinie odbyły się  I Otwarte Mistrzostwa Zachodniego Mazowsza w Tenisie Stołowym. W wydarzeniu wzięło udział 75 zawodników, walczących o miano najlepszego tenisisty turnieju. Mistrzostwa  przyciągnęły zarówno młodszych jak i starszych miłośników tego bardzo popularnego na ziemi gąbińskiej sportu. Było to już kolejne tego typu wydarzenie organizowane na terenie gminy. Rozgrywki, mające wyłonić zwycięzców prowadzono w kilku kategoriach. 
  • W niedzielę 18 grudnia mieszkańcy Gąbina i okolic spotkali się na Koncercie Bożonarodzeniowym. Występy, zorganizowane w hali sportowej Gimnazjum spotkały się z dużym zainteresowaniem. Prezentowane  utwory i pokazy artystyczne bez wątpienia  wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny i zimowy nastrój. Na koncercie swoje pokazy prezentowali zarówno dorośli  jak i dzieci, licznie przybyłe na to wydarzenie ze wszystkich okolicznych szkół. Nie zabrakło  występów Chóru Miasta i Gminy Gąbin, artystów z MGOK, Orkiestry OSP Gąbin  a także nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej.

kulturalne podsumowanie 2016 roku 118

Oprócz wielu wydarzeń kulturalnych ziemia gąbińska w 2016 roku była także świadkiem sukcesów jej mieszkańców. Medale w tym złoty zdobywali gąbińscy judocy. Również „Gąbiński Teatr Niewielki” występował przed publicznością nie tylko miasta ale i okolicznych miejscowości, za każdym razem podbijając serca widzów. Chór Miasta i Gminy Gąbin brał udział w warsztatach i występach w Czechach zaś pochodzący z Dobrzykowa Paweł Szkopek już po raz dziesiąty został motocyklowym mistrzem Polski. Szkoła Muzyczna I Stopnia w Gąbinie zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia na wyjazdowych koncertach i konkursach, a jej dyrektor – Jarosław Domagała otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej "Zasłużony dla Kultury Polskiej".  Również i gąbińscy szachiści odnosili znaczące sukcesy. Biorąca udział w XVI Memoriale Szachowym im. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu Aleksandra Szczypawka zajęła pierwsze miejsce w kategorii open. Duże sukcesy ma na swoim koncie  także koło teatralne „Maska” z gąbińskiego Gimnazjum. Jego członkowie występowali w tym roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie a także byli wysoko ocenieni przez recenzującego ich występy znanego aktora Andrzeja Seweryna. Nie można też pominąć i mniejszych wydarzeń, tych wszystkich, które mają miejsce w lokalnych szkołach. Liczne wycieczki, pokazy i występy organizowane przez i dla uczniów z pewnością zaprocentują w przyszłości jeszcze większym zaangażowaniem w krzewienie kultury i rozwój Gąbina i okolic. 

opracowanie: W. Olszewski
fot. A. Świerzyński, W. Olszewski

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

ul. Stary Rynek 16,
09-530 Gąbin

24 267-41-50

24 277-12-56

urzad-sekretariat@gabin.pl

poniedziałek
wtorek
czwartek
piątek
7:30 - 15:30

środy 9:00 - 17:00

Największe gąbińskie wydarzenia kulturalne

Pożegnanie lata w Gąbinie

Pożegnanie lata

Więcej...

Więcej...
Dni Gąbina

Dni Gąbina

Więcej...

Więcej...
Jarmarki Gąbińskie

Jarmark Gąbiński

Więcej...

Więcej...
Koncert Bożonarodzeniowy

Koncert Bożonarodzeniowy

Więcej...

Więcej...

Polecamy

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 126  gości.

Licznik odwiedzin: 7357029

Na stronie używamy plików Cookies (ciastka). Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. W każdym czasie można dokonać w swojej przeglądrce internetowej zmiany ustawień dotyczących cookies.

Wykonanie strony: StudioAlfa.pl: Projektowanie stron Joomla.