Ogromny sukces koła teatralnego "Maska" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie-spektakl "W zwierciadle Moliera" znalazł się w II etapie Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu
Zdolna i kreatywna młodzież z naszego gimnazjum kolejny raz podejmuje teatralne wyzwanie. Koło teatralne "Maska” trzeci raz wzięło udział w Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W tym roku motywem przewodnim była twórczość francuskiego komediopisarza w myśl tytułu festiwalu "Molier.Śmiech i łzy”. Spektakl "W zwierciadle Moliera” zrealizowany został w oparciu o komedię "Pocieszne wykwintnisie” oraz fr. sztuki "Szkoła żon”. Historia dwóch dziewcząt szukających w Paryżu dobrej zabawy , ale przede wszystkim kandydatów na mężów, zdobyła przychylność młodzieży należącej do koła teatralnego "Maska”. Uczniowie, pracując nad spektaklem pod okiem Agnieszki Wichrowskiej i Anny Charłusz, potrafili dobrze się bawić i jednocześnie "wejść” w twórczość tak znakomitego komediopisarza . Kwestie mówione to oryginalne teksty Moliera w tłumaczeniu T. Boya- Żeleńskiego ozdobione, jak na barok przystało, cytatami francuskimi. Wśród nich zwraca uwagę puenta sztuki w odniesieniu do postaci "wykwintniś”- „De grande montée, grande chute”( "Kto wysoko mierzy, nisko spada”).
Tekst Moliera stał się inspiracją do autorskich pomysłów. Tytuł spektaklu związany jest z rekwizytem , jakim jest lustro, w którym odbija się prawda o człowieku i jego wadach, a o nich pisał przecież Molier w swoich komediach. Wprowadzony został układ choreograficzny do znanego utworu J.S. Bacha "Toccata” , który obrazuje taniec ludzkich wad. Fałsz, naiwność, głupota, zło , duma, próżność, skąpstwo giną w zetknięciu z prawdą. Ruch sceniczny zdecydowanie widoczny jest także w tańcu panien z wytwornym arystokratami, którzy tak naprawdę okazują się tylko służącymi.
Sztuka utrzymana jest w duchu barokowym, co podkreśla scenografia stanowiąca wnętrze siedemnastowiecznego salonu. Tłem jest muzyka wybitnych barokowych twórców: J.S.Bacha, G.F.Händla oraz J.Pachelbela.
Przedstawienie prezentowane było w gimnazjum 3 listopada br. Jak co roku było z nami wiele życzliwych osób m.in. Burmistrz MiG Gąbin, dyrektorzy okolicznych placówek ,rodzice aktorów i sympatycy teatru. Sztuka stała się dla nas wyjątkowa, ponieważ znaleźliśmy się w ścisłej piątce najlepszych spektakli, a tym samym ,zgodnie założeniami festiwalu ,komisja konkursowa oceniać będzie spektakl na żywo.
W minioną sobotę (12 listopada br.) gościliśmy w Gimnazjum w Gąbinie wyjątkowe osoby. Przedstawienie oglądali:p. Andrzej Seweryn – aktor i dyrektor Teatru Polskiego, p.Ewa Makomaska- aktorka, p. Joanna Halinowska- aktorka, p.Piotr Bajtlik- aktor, p.Dorota Wojda reprezentująca Urząd Marszałkowski oraz p.Magdalena Mróz- koordynator festiwalu. Uczniowie znakomicie zagrali swoje role, goście świetnie się bawili. Na widowni zasiedli nauczyciele i pracownicy gimnazjum, absolwenci szkoły, którzy brali udział w poprzednich edycjach dotyczących twórczości Szekspira i Mrożka oraz członkowie Amatorskiego Teatru Niewielkiego. Zgodnie z przesłaniem konkursu był śmiech do łez. Po obejrzeniu sztuki p.Andrzej Seweryn podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi spektaklu. Udzielił naszym aktorom wielu cennych rad związanych z ruchem scenicznym. Przydadzą się, bo już wkrótce (14 grudnia) koło teatralne grać będzie "Pocieszne wykwintnisie” na deskach Teatru Polskiego na gali podsumowującej IV edycję Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Spotkanie zakończyło się oczywiście pamiątkowymi fotografiami , autografami i ciepłymi rozmowami o teatrze. Aktorzy byli bardzo otwarci na naszych zdolnych uczniów.To był niezapomniany teatralny wieczór…….
Wielkie podziękowania dla niesamowitej młodzieży, która kolejny raz pokazała swoje ogromne umiejętności aktorskie. Przy realizacji sztuki pomogło nam wiele życzliwych osób, które włożyło w to wydarzenie cząstkę siebie. Jak zwykle mogliśmy liczyć na firmę "Optis",ArtMediaVideo”, "dekoratorzy.pl”
Pozwolę sobie w tym miejscu przywołać słowa Andrzeja Seweryna, które pojawiły się w "Tygodniku Powszechnym” z 1.04.2010r.: "W dobrym teatrze aktorzy są przygotowani do zawodu, mają doskonale opanowany warsztat. Taki teatr potrafi zbudować dekoracje, uszyć odpowiednie kostiumy, oświetlić scenę, zapanować nad dźwiękiem, wreszcie jest w stanie równie dobrze i profesjonalnie wystawić sztukę współczesną, jak i dramat napisany trzysta lat temu”.
Mamy nadzieję, że w naszej przygodzie z "Pociesznymi wykwintnisiami” Moliera na zajęciach koła teatralnego "Maska”, w choć niewielkim stopniu udało nam się zbliżyć do profesjonalnego teatru. Joanna Kulmowa w jednym ze swoich wierszy napisała: "A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, zachwycie. Praca nad sztuką była dla nas czasem zachwytu nad pięknem teatru i zamyśleniem nad jego tajemnicami….
opracowanie: Agnieszka Wichrowska
fot. Koło Teatralne "MASKA"
"W zwierciadle Moliera”
Koło teatralne "Maska”
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie
Reżyseria: Agnieszka Wichrowska ,Anna Charłusz
Scenografia: Agnieszka Wichrowska ,Anna Charłusz
Obsada:
Grupa aktorska:
Kasia-Julia Jasińska
Magdusia- Maja Kapturowska
służąca Maryśka – Łucja Obidowska
Gorgoni-Katarzyna Zajączkowska
Mascarille- Krystian Rzepka
Jodelet- Michał Brodowski
La Grange-Mikołaj Gralewski
Du Croisy-Piotr Sosiński
Grupa choreograficzna
Próżność-Dagmara Jasińska
Naiwność-Aleksandra Milewska
Pycha- Wiktoria Budzyńska
Zło-Julia Cybart
Głupota-Szymon Kozłowski
Duma- Paulina Baranowska
Skąpstwo-Kinga Chmielecka
Fałsz- Urszula Kujawa
Prawda-Adrianna Dymowska