Petr Golubka z Ukrainy został zwycięzcą 26 Memoriału Szachowego im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, który odbył się w Gimnazjum w Gąbinie, pod patronatem bp. Piotra Libery. Wzięło w nim udział 66 szachistów z Polski i zagranicy.
Rozgrywki szachowe odbywały się na terenie hali sportowej Gimnazjum w Gąbinie – systemem szwajcarskim (7 rund, tempo gry 30 minut na zawodnika). Wzięło w nim udział 66 zawodników z wielu miast w Polsce, a także z zagranicy. Zwyciężył Petr Golubka z Ukrainy, na drugim miejscu usytuował się Rafał Przedmojski z Warszawy, a na trzecim Mirosław Grabarczyk, miejsce szóste, również uhonorowane nagrodą pieniężną, zdobył Krystian Jędryczka z Płocka. Najlepsi jurorzy w kategorii szkoły podstawowej: Michał Kozłowski, Aleksandra Szczypawka i Dominik Czarnomski, z gimnazjum: Jan Duda, Gabriel Magierski i Jakub Duda - otrzymali nagrody rzeczowe.
Z ogólnej klasyfikacji wynika, że najlepszą z kobiet-szachistek była Aleksandra Szczypawka z Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mikołaj” i zajęła 21 miejsce. Najmłodszą zawodniczką była 8-letnia Katarzyna Milczarek z Gąbina, najstarszym zaś wśród uczestników był 79-letni Henryk Duda z Pabianic. Wśród szachistów był również były prezydent Miasta Płocka Mirosław Milewski, zajmując w końcowej klasyfikacji 33 miejsce.
Celem zorganizowanego Memoriału była popularyzacja królewskiej gry wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwienie zdobycia/podwyższenia kategorii szachowych a także przybliżenie i uczczenie pamięci osoby bł. abpa A.J. Nowowiejskiego, który aresztowany w 1940 r przez Niemców, internowany w Słupnie koło Płocka, następnie więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku.
Dotychczasowe Memoriały, wspomina ks. Józef Szczeciński, inicjator turniejów szachowych im. abpa A. J. Nowowiejskiej od 1991 roku - najpierw były nijako prośbą o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego, co stało się 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, kiedy to Jan Paweł II postawił go na czele 108 beatyfikowanych Męczenników II wojny światowej, później stały się dziękczynieniem za płockiego męczennika. Kolejne rozgrywki szachowe, w czerwcu br., na które już zaprasza ks. Szczeciński, zadedykowane będą św. Janowi Pawłowi II.
tekst i zdjęcia – Beata Żabka