6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, zwane także Epifanią, które należy do najstarszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Jest to dzień, który łączy wymiar liturgiczny z barwnymi tradycjami, w tym z orszakami, które tego dnia przynoszą radość i refleksję na ulicach wielu polskich miast.
W Gąbinie już po raz dziewiąty został zorganizowany Orszak Trzech Króli. Tę inicjatywę, w Parafii Gąbin zapoczątkował śp. ks. Józef Szczeciński, ówczesny proboszcz. Obecnie w organizację uroczystego przemarszu włączają się różne grupy i stowarzyszenia, które wspólnie z proboszczem i księżmi dbają o jego atrakcyjność i bezpieczeństwo.
Tegoroczny Orszak tradycyjnie rozpoczął się na miejskim placu targowym przy ul. Wspólnej. Około godziny 14:40 licznie zgromadzeni parafianie i goście otrzymali od organizatorów symboliczne korony, po czym uformowali kondukt. Gąbińskie obchody święta wyróżniają się tym, że trzej Królowie podróżują konno, nawiązując do historycznego, średniowiecznego środka transportu, co stanowi wyjątkową atrakcję na ulicach naszego miasta. Oprócz dużego zaangażowania lokalnych miłośników koni, w przemarszu udział bierze grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej. W rolę trzech króli w tym roku wcieliły się następujące osoby: Andrzej Żabka, Leszek Brzeski i Krzysztof Sobociński.
Jeźdźcy, wraz ze zgromadzonymi uczestnikami przystrojonymi w korony, wyruszyli ulicami miasta przy wspólnym śpiewie kolędy. Ich celem był kościół parafialny, gdzie o godzinie 15:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, celebrowana przez proboszcza parafii, ks. Dariusza Piskorskiego. W role Świętej Rodziny – Marii, Józefa, pastuszka oraz Dzieciątka Jezus – wcieliła się rodzina Drozdowskich.
Gąbiński orszak to nie tylko religijna procesja, ale także wydarzenie integrujące społeczność parafialną. Udział w nim biorą również goście z innych miejscowości, grupy parafialne, organizacje pozarządowe m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Gąbinie, a także Policja. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Radni oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej Oddział w Gąbinie.
Święto Objawienia Pańskiego przypomina o narodzinach Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat nie tylko dla wybranego narodu, ale dla całej ludzkości. W tym dniu w kościołach katolickich święci się wodę, kadzidło i kredę, a wierni oznaczają swoje drzwi inicjałami „C+M+B”, co jest łacińskim skrótem od słów „Christus Mansionem Benedictat” – „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, 6 stycznia obchodzono zarówno Boże Narodzenie, jak i Epifanię, jako jedno święto. Dopiero w IV wieku nastąpiło rozdzielenie tych uroczystości na dwie oddzielne daty: Boże Narodzenie 25 grudnia oraz Objawienie Pańskie 6 stycznia.
Opracowanie i fot.: M. Świerzyńska