106 lat temu Polska powróciła na mapy Europy, odzyskując niepodległość. 11 listopada mieszkańcy Miasta i Gminy Gąbin, jak co roku uczcili to ważne wydarzenie biorąc udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Powrót Polski na mapy Europy to proces, który nie rozpoczął się i nie zakończył jednego dnia – 11 listopada 1918 roku. Data ta stanowi symbol i wyznacza koniec I wojny światowej, dzięki której odzyskanie niepodległości było możliwe oraz powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Warto pamiętać, iż proces przywracania polskiej państwowości rozpoczął się już wczesną jesienią 1918 roku i w chwili zakończenia wojny, zręby polskiej administracji były już mocno ugruntowane.
11 listopada to jednak data wyjątkowa, silnie związana z obchodami niepodległościowymi w okresie międzywojennym. Przywrócona w 1989 roku stanowi symbol narodowej jedności i manifestuje przywiązanie naszych obywateli do wolności.
Mieszkańcy Gąbina i okolic, nawet w czasie PRL pamiętali o uroczystościach niepodległościowych (które w tym czasie były zakazane). W 1988 roku w parku przy ul. Płockiej odrestaurowano i poświęcono Pomnik Nieznanego Żołnierza, który Niemcy wysadzili podczas okupacji. Do dziś 11 listopada to nie tylko święto narodowe, ale także lokalne, jednoczące społeczność naszej małej ojczyzny.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny. Celebrowana przez proboszcza Dariusza Piskorskiego stanowiła religijny i duchowy aspekt obchodów. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele samorządowi jak i organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gąbina i okolic. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami Gąbina pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze – mówił Burmistrz Krzysztof Jadczak, który wraz z Przewodniczym Rady Miasta i Gminy Gąbin Edwardem Wilgockim złożył kwiaty przy pomniku nieznanego żołnierza i oddał hołd poległym za ojczyznę. Narodowe Święto Niepodległości, mimo iż ma wymiar radosny, jest także czasem wspomnienia wszystkich, którzy oddali życie za Polskę – w czasie powstań, wojen oraz okupacji czy zaborów. Pamięć o tym, iż wolność nie jest czymś stałym i potrzebny jest wysiłek całego narodu by ją zachować, stanowi ważny punkt obchodów niepodległościowych, zwłaszcza w dzisiejszych, niebezpiecznych czasach. Burmistrz wspomniał również o młodym pokoleniu, które aktywnie bierze udział w uroczystościach, czy to w biegu niepodległości czy obchodach 11 listopada.
Hołd ojcom niepodległości oraz poległym za Polskę oddali także nasi mieszkańcy. Przy pomniku były delegacje samorządowe (wśród nich wicestarosta Waldemar Zawadzki), przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń historycznych (Towarzystwa Miłośników ziemi Gąbińskiej, gąbińskiego oddziału Związku Piłsudczyków) lokalni społecznicy oraz delegacje szkół i placówek oświatowych. Tegoroczne uroczystości prowadziła młodzież ze szkoły podstawowej z Czermna. Odczytany został apel poległych oraz przygotowany krótki program artystyczny.
Uroczystości wsparli również nasi lokalni strażacy. Orkiestra OSP Gąbin zapewniła oprawę muzyczną oraz dała koncert pieśni patriotycznych zaś pozostali druhowie wraz z policją zabezpieczali uroczystości i kierowali ruchem drogowym podczas przemarszu przez miasto.
Narodowe Święto Niepodległości stanowiło okazję do wspólnego świętowania i wzmacniania jedności i solidarności społecznej. W piątek mogliśmy uczestniczyć w sportowych zmaganiach podczas biegu niepodległości zaś w niedzielę oglądać inscenizację historyczną poświęconą 230. rocznicy powstania kościuszkowskiego. W poniedziałek 11 listopada odbyły się z kolei centralne obchody, podczas których w apelu poległych, przywołaliśmy pamięć i wysiłek pokoleń Polaków, walczących o to byśmy dziś mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju – w Polsce.
Opracowanie: W. Olszewski
Fot. A. Świerzyński