85 lat temu pod Dobrzykowem doszło do walk wojsk polskich z desantującym się na drugi brzeg Wisły Niemcami. Kilkudniowe, krwawe zmagania przeszły do historii jako bitwa pod Dobrzykowem. Co roku okoliczna społeczność wspomina tamte wydarzenia i oddaje cześć walczącym.
Kampania Wrześniowa i okres II wojny światowej wciąż żyją w pamięci społeczności Gąbina, Dobrzykowa i okolic. Wielu naszych mieszkańców pamięta jeszcze tamte wydarzenia. Niemniej czas powoduje, iż naoczne świadectwo walk września 39’ oraz pięcioletniej okupacji coraz bardziej zaciera się i staje częścią podręcznikowej historii. Tym bardziej ważne jest podtrzymywanie tradycji i dbanie o to, by mimo lat, historia poległych za ojczyznę była wciąż żywa.
Każdego roku mieszkańcy Dobrzykowa i przedstawiciele samorządu wspominają ponad 300 walczących, poległych na dobrzykowskiej ziemi. Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, współorganizator obchodów, przypomniał o tym jak bardzo wojna dotknęła lokalną społeczność. Zaznaczył również świadectwo jakie mieszkańcy Dobrzykowa i całej gminy dają, opiekując się miejscami pamięci i honorując żołnierzy września 39. Modlitwa, apel poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy stanowią stały punkt obchodów. Zmieniają się jednak ludzie. Coraz mniej jest naocznych świadków, za to więcej młodzieży, dla której uczestnictwo w uroczystościach stanowi ważną lekcję historii. Nie bez znaczenia jest fakt, iż dobrzykowska szkoła podstawowa nosi imię Obrońców Dobrzykowa z 1939 roku. To właśnie ta placówka opiekuje się mogiłami poległych i organizuje wrześniowe uroczystości. Przygotowuje również oprawę artystyczną – śpiewając pieśni i prezentując poezje poświęconą tematyce walk września 39’. W tym roku podczas uroczystości obecna była również parafialna grupa rekonstrukcyjna ks. Grzegorza Mierzejewskiego, która uświetniła uroczystości i oddała salwę honorową ku czci poległych.
85. rocznica bitwy pod Dobrzykowem i jej obchody, które odbyły się 12 września, pokazują, że mimo wielu inwestycji, pracy na rzecz rozwoju miasta i gminy oraz patrzenia w przyszłość, lokalny samorząd oraz jego mieszkańcy wciąż pamiętają o przeszłości i z honorem oddają część tym, którzy walczyli za wolną i niepodległą ojczyznę.
Uroczystości mimo, iż lokalne, skupiają wielu przyjezdnych gości w tym rodziny poległych oraz przedstawicieli samorządowych i rządowych. W tym roku wziął w nich udział m.in. kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Bogdan Banaszczak.
Cieszy ten fakt, gdyż pokazuje, że pasją i zaangażowaniem można dawać świadectwo innym i docierać z lokalnym historycznym przekazem także poza granice Miasta i Gminy Gąbin.
Bitwa pod Dobrzykowem była jedną z ważniejszych potyczek kampanii wrześniowej. Oddziały 19. Pułku Piechoty im. Odsieczy Lwowa stoczyły tam zacięte walki z żołnierzami 3. Dywizji Piechoty (Wehrmachtu) próbujących sforsować Wisłę w okolicy Płocka. O skali kilkudniowych walk świadczy liczba poległych żołnierzy Polskich, którą ustalono na ponad 300 osób. Spoczywają oni m. in. na nekropolii w Dobrzykowie.
Opracowanie i fot.: W. Olszewski