Debata pn. „Transformacja energetyczna na poziomie lokalnym – trudności, potencjał i doświadczenia w budowaniu „zielonych wysp energii””.
W maju i w czerwcu na Mazowszu odbył się pilotażowy program poświęcony badaniu lokalnych zdolności energetycznych w zakresie wytwarzania, wykorzystania i magazynowania energii. Wzięły w nim udział: Miasto i Gmina Gąbin, Gmina Klwów, Gmina Dębe Wielkie, Gmina Wąsewo, Urząd Miejski w Ożarowie Mazowieckim, Miasto i Gmina Wiskitki, Urząd Miejski w Nasielsku, Gmina Warka, Staroźreby, Gmina Strachówka i Korytnica.
W ramach projektu odbyły się spotkania i konsultacje z władzami i mieszkańcami oraz badania dotyczące zapotrzebowania i zdolności gmin do produkcji energii. Projekt ma pomóc w opracowaniu polityki rozwoju regionu dotyczącej budowania lokalnych społeczności energetycznych, określeniu modeli zarządzania energią w oparciu o istniejące źródła OZE, w tym energii elektrycznej i cieplnej oraz energii z gazu pochodzenia biologicznego (rolniczego) do wykorzystania do celów ciepłowniczych i energetycznych, a także tworzenie nowych źródeł ciepła.
27 czerwca 2024 r. odbyło się Mazowieckie Forum Społeczności Energetycznych, podczas którego przedstawiono wyniki audytu oraz zaprezentowano przykładowe modele działania dla wybranych gmin. W spotkaniu udział wziął Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak.
Burmistrz Krzysztof Jadczak podczas spotkania uczestniczył w debacie pt.: Transformacja energetyczna na poziomie lokalnym – trudności, potencjał i doświadczenia w budowaniu „zielonych wysp energii”.