Gąbińska starówka już po raz XXXI była świadkiem obchodów święta miasta. W dniach 1-2 czerwca, mieszkańcy oraz goście spotkali się na miejskim rynku, by wspólnie świętować Dni Gąbina 2024.
Dni Gąbina 2024 – Sobota
Scena główna, usytuowana na rynku Starego Miasta, stała się miejscem występów znanych zespołów i artystów, tak lokalnych jak i o zasięgu ogólnopolskim. Obchody otworzył Burmistrz Krzysztof Jadczak oraz dyrektor MGOK w Gąbinie Benedykta Wachowicz. Sobotnia inauguracja uroczystości, stanowiła preludium do dalszych występów artystycznych, sportowych i muzycznych oraz szeregu atrakcji towarzyszących. Na scenie zaczęli pojawiać się pierwsi artyści. Popołudniowy program Dni Gąbina wypełniły występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Dzięki dużej liczbie placówek oświatowo-wychowawczych i działających przy nich grupach muzycznych, plastycznych, tanecznych itp., możliwe było przygotowanie tak bogatego i różnorodnego programu z udziałem naszych najmłodszych artystów.
Pierwsze na scenie pojawiły się przedszkolaki z Gąbina oraz Dobrzykowa. Wspierani przez rodziny i widzów, zaprezentowali utwory wokalno-taneczne. Mali artyści z Gąbina wystąpili z „musicalem” Calineczka zaś grupa z Dobrzykowa zaprezentowała „Walczyka z Motylkami”. Różnorodność strojów i duże zaangażowanie najmłodszych artystów z pewnością ucieszyło niejednego rodzica oraz całą publiczność, spędzającą czas na miejskiej starówce.
Kolejnym punktem programu było wręczenie pucharów i nagród za najlepsze wyniki w Biegu Przełajowym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin. Bieg, stanowiący jeden z elementów obchodów Dni Gąbina odbył się we środę 29 maja. Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Krzysztof Jadczak.
Mini koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie stanowił ważny punkt popołudniowego programu obchodów święta miasta. Jak zawsze profesjonalni, druhowie z Gąbina zaprezentowali znane i lubiane utwory takie jak „Polonez Husarii”, „Marsz Strzelców” Jak rozpętałem II wojnę światową” i inne.
Następnie na scenie pojawiły się grupy szkolne. Swoje pokazy artystyczne miała młodzież ze szkoły podstawowej Nowym Kamieniu, która wykonała utwory muzyczno-taneczne o charakterze ludowym, m.in. „Czerwone jagody”, „Krakowiat” itd.
Występy grup szkolnych zakończyły się późnym popołudniem. Przyszedł czas na pokazy taneczne i koncerty głównych gwiazd Dni Gąbina. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Gąbińska zaprosił widzów do obejrzenia spektaklu tanecznego, przygotowanego przez grupę dziecięcą. Mimo, iż są najmłodszym pokoleniem działającym w zespole, na scenie prezentują się równie profesjonalnie i atrakcyjnie co ich starsi koledzy i koleżanki. Na scenie młodzi artyści zaprezentowali śpiewy i tańce rodem z Górnego Śląska. Ich nieco starsi koledzy wystąpili z kolei z utworami kaszubskimi.
Zespół Densi był kolejną gwiazdą, występującą tego wieczoru przed gąbińską publicznością. Grupa powstała w 2014 roku. Jej liderem i założycielem jest Dawid Jasielczuk. Największym przebojem zespołu jest piosenka „Ona”. Dynamiczny i żywiołowy pokaz muzyczny rozkręcił zabawę na miejskiej starówce i dał słuchaczom wiele chwil radości i pozytywnych przeżyć.
Muzycy z zespołu Mitra weszli na scenę po godzinie 19:00. Grupa tworzy utwory, łączące wiele gatunków muzycznych. Dzięki temu w repertuarze znaleźć można piosenki stanowiące ciekawą mieszankę stylów, w której akordeon przeplata się z instrumentami dętymi, smyczkowymi i mocnym wokalem.
Gwiazda wieczoru czyli Dawid Narożny pojawił się przed publicznością tuż po zmierzchu, zapewniając dobrą zabawę i dając wyjątkowo udany i porywający, godzinny koncert. Wokalista, założyciel i wieloletni lider formacji Piękni i Młodzi, swoimi solowymi utworami zachwycił gąbińską publiczność otrzymując gromkie brawa i uznanie słuchaczy. Warto przypomnieć iż wspomniany zespół (Piękni i Młodzi) był już w Gąbinie w 2015 roku (Pożegnanie Lata)
Zwieńczeniem sobotnich obchodów była dyskoteka, którą poprowadził profesjonalny DJ. Uroczystości zakończyły się w późnych godzinach wieczornych.
Dni Gąbina to również szereg dodatkowych atrakcji. Na mieszkańców i przyjezdnych gości czekały stoiska promocyjne, przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich oraz społeczności szkolne. Regionalne potrawy, ciasta oraz przekąski umilały czas zwiedzającym gąbińską starówkę. Nie zabrakło również stoisk artystycznych i rzemieślniczych. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce, bańki mydlane, malowanie farbami, strzelanie z łuku oraz stoisko z płazami i gadami, przejażdżka na kucyku. Wśród dodatkowych atrakcji były także liczne stoiska handlowe z zabawkami, lodami, watą cukrową itp.
Opracowanie: W. Olszewski
Fot. W. Olszewski, A. Wisła