Dni Gąbina to nie tylko obchody święta miasta, ale również mnogość wydarzeń towarzyszących. W piątek 31 maja, w Kamienicy Składkowskiego (Stary Rynek 6) otwarta została wystawa prac kolektywu Time New Roman, do którego należy pochodzący z Gąbina artysta, Dawid Wojtalewicz.
Zaprezentowana wystawa to seria prac trzech malarzy: Agnieszki Sztejerwald, Jakuba Słomkowskiego i Dawida Wojtalewicza. Grupa, działająca w ramach Kolektywu Time Noew Roman przygotowała prace, będące opowieścią o emocjach, wędrówce, muzyce i materii. Każdy z artystów tworzy indywidualne dzieła, będące zbiorem doświadczeń, historii i poszukiwań. Razem zaś stanowią jedną całość, choć szeroko rozpiętą artystycznie, to jednak niezwykle spójną pod względem narracji.
Jesteśmy nowymi romantykami – mówi o sobie i innych członkach kolektywu Dawid Wojtalewicz. Pochodzący z Gąbina artysta podkreśla, iż duch wystawy to swoista trójca, przejawiająca się we współpracy rozumu, serca i warsztatu.
W otwarciu wystawy oprócz artysty wzięli udział mieszkańcy Gąbina oraz goście. Patronem honorowym wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak.
Dawid Wojtalewicz urodził się w 1989 roku. Studiował malarstwo w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, gdzie uzyskał stopień magistra. Odbył również staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos (Grecja). Artysta tworzy malarstwo sztalugowe, ikony, freski i murale. Jego twórczość to w dużej mierze dzieła o tematyce historycznej i religijnej. Prace Dawida można było oglądać m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii, Art Gallery Mara w Turnhout, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Cranach-Stiftung w Wittenberdze oraz innych zbiorowych wystawach w Belgii, Francji, Grecji, Holandii i w Polsce. Wykonał freski w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Antwerpii i w Herentals, jest twórcą cyklu malowideł Uczynki Miłosierdzia oraz polichromii w kaplicy Miłosierdzia kościoła Świętego Antoniego w Antwerpii. Obecnie mieszka i pracuje w Antwerpii oraz w Sopocie.
Opracowanie i fot. W. Olszewski