Regionalne eliminacje konkursu recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Miasta i Gminy Gąbin. 8 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąbinie spotkali się młodzi i nieco starsi miłośnicy poezji, by zaprezentować wybrane przez siebie utwory i zmierzyć z kwalifikacjami do finału XLV edycji konkursu.
Jury konkursowe miało w tym roku nie lada wyzwanie. W eliminacjach regionalnych wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, reprezentujących Miasto i Gminę Gąbin oraz gminy Łąck i Słubice. Recytatorzy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe. Tegorocznym motywem przewodnim konkursu są empatia, życzliwość, szacunek i dobroć. Organizatorzy, czyli Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, chcą zachęcić dzieci i młodzież do recytowania wierszy i fragmentów prozy, inspirujących do tworzenia więzi międzyludzkich, dostrzegania potrzeb innych oraz doceniania korzyści, jakie osiąga się poprzez współpracę i wspieranie bliźnich.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury przystąpiło do oceny i wyboru najlepiej wyrecytowanych utworów. Oceniana była m.in. dykcja, interpretacja tekstu, kontakt z publicznością i ogólny wyraz artystyczny. W skład jury weszli przedstawiciele środowisk bibliotecznych, lokalnych jednostek kultury oraz reprezentująca samorząd Miasta i Gminy Gąbin, Sekretarz Gminy Joanna Stańczak. Laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz możliwość startu w finale konkursu w Książnicy Płockiej – 8 czerwca 2024 r.
Organizatorem regionalnych eliminacji konkursowych była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gąbinie
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
Grupa I (klasy szkolne I-III)
- Maria Stawska ze Szkoły Podstawowej w Łącku
- Łucja Kiełbasa ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie
- Jakub Wiliński ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie
Wyróżnienie: Anatol Wachowicz ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie
Grupa II (klasy szkolne IV-VI)
- Hanna Leonarcik ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie
- Helena Lorenz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grabiu
- Ewa Frąś ze Szkoły Podstawowej w Łącku
Wyróżnienie: Jakub Karolewski ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grabiu
Grupa III (klasy szkolne VII-VIII)
- Zofia Tomczak-Sierakowska ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie
- Nadia Kiełbasa ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grabiu
- Agnieszka Gościniak ze Szkoły Podstawowej w Czermnie
Warto wspomnieć, iż 8 maja w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto ma na celu uhonorowanie pracy bibliotekarzy oraz promowanie roli bibliotek w społeczeństwie. Tradycyjnie, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna Tydzień Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja. W tym czasie biblioteki w całej Polsce organizują różnego rodzaju wydarzenia, mające na celu przyciągnięcie nowych czytelników i podkreślenie znaczenia czytelnictwa.
Opracowanie: W. Olszewski
fot.: MGBP w Gąbinie