Mieszkańcy Miasta i Gminy Gąbin pamiętają o pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, uchwalonej przez Polaków 3 maja 1791 roku.
W słoneczne popołudnie 3 maja mieszkańcy Gąbina uczcili 233. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Ustawy Zasadniczej. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele parafialnym w Gąbinie. Po Nabożeństwie, przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych, poczty sztandarowe, reprezentacje szkół, harcerze i mieszkańcy przeszli pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyły się dalsze obchody. Przy dźwiękach orkiestry dętej i pod biało-czerwonymi flagami oddali hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, która reformowała Rzeczpospolitą Obojga Narodów i do dziś stanowi symbol postępu i umiłowania wolności przez Polaków.
Pod pomnikiem odbył się uroczysty apel, podczas którego Burmistrz Krzysztof Jadczak przypomniał znaczenie Konstytucji dla polskiej historii i tożsamości. Ważną częścią obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Gąbin, przedstawicielami samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańcami oddali w ten sposób hołd walczącym za wolną i niepodległą Polskę.
Uroczystości pod pomnikiem miały wydźwięk zarówno patriotyczny jak i artystyczny. Wystąpienia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzbogaciły występy artystyczne lokalnej młodzieży, obecność 58. gąbińskiego szczepu harcerskiego „Gradiam” oraz orkiestry dętej OSP Gąbin.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, ustępując miejsca jedynie konstytucji amerykańskiej. Była to ustawa nowoczesna, wręcz rewolucyjna, która reformowała polski ustrój, przekształcając Rzeczpospolitą w nowoczesną monarchię konstytucyjną. Konstytucja wprowadzała wiele zmian, takich jak likwidacja liberum veto, wzmocnienie władzy królewskiej, a także pewne prawa dla mieszczan i szlachty oraz ochronę chłopów. Konstytucja ta, mimo że obowiązywała krótko, miała ogromne znaczenie dla polskiej historii i tożsamości narodowej. Dzień jej uchwalenia jest w Polsce upamiętniony przez Narodowe Święto trzeciego Maja, które stanowi okazję do manifestowania patriotyzmu i oddania czci walczącym na przestrzeni wieków za Ojczyznę.
Opracowanie: W. Olszewski
fot.: A. Świerzyński