11 listopada w Gąbinie odbyły się główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie obchodów znalazły się m.in. Msza Święta w intencji ojczyzny, złożenie kwiatów pod grobem Nieznanego Żołnierza oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej dot. wojny polsko-bolszewickiej.
W południe w kościele parafialnym w Gąbinie odprawiona została Msza Święta w intencji ojczyzny. Celebrował ją proboszcz Dariusz Piskorski. Podczas homilii przywołał postać św. Marcina, patrona dnia, który z rzymskiego legionisty stał się po nawróceniu orędownikiem pokoju. Właśnie o pokoju, zarówno tym zewnętrznym, jak i wewnętrznym, mówił ks. dr Piskorski.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele samorządu: Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, Przewodniczący Rady Edward Wilgocki, Sekretarz Gminy Joanna Stańczak, radni i pracownicy administracji; reprezentanci struktur rządowych oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z terenu Miasta i Gminy Gąbin. Obecne były również poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP. Pieśni śpiewał Chór Miasta i Gminy Gąbin zaś na organach grał dr hab. Jarosław Domagała.
Po Mszy nastąpił przemarsz ulicami miasta. Przy pomniku głazie marszałka Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty i oddały cześć jednemu z architektów niepodległości. Centralne obchody miały miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oddano tam cześć poległym za ojczyznę. Wolność i pokój nie są nam dane raz na zawsze, musimy je pielęgnować i pamiętać o wysiłku, jaki nasi przodkowie wnieśli, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju — mówił burmistrz Krzysztof Jadczak. Podkreślił również rolę mieszkańców ziemi gąbińskiej, którzy w chwilach dla kraju ważnych, zawsze stawali na wysokości zadania. Słowa swojego wystąpienia skierował także do młodych – na których spoczywa przyszłość naszego kraju, jego bezpieczeństwo i pomyślny rozwój.
Zwieńczeniem obchodów była rekonstrukcja historyczna, przygotowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pozyskanej dotacji ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach wsparcia wydarzeń kulturalnych. Rekonstrukcja odbyła się na tzw. "gliniankach" przy ul. Wojska Polskiego w Gąbinie.
Członkowie grupy Rekonstruktorów Historycznych Bajka przygotowali bogate widowisko, przedstawiające potyczki Wojska Polskiego z Bolszewikami w czasie wojny 1920 roku. Zaprezentowane zostały brawurowe pokazy konnicy oraz walk oddziałów polskich z Rosjanami. Duże wrażenie robiły efekty pirotechniczne, batalistyczne oraz nagłośnienie. Widowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Po pokazach na przybyłych gości czekała grochówka, przygotowana przez Szkołę Podstawową w Dobrzykowie.
Narodowe Święto Niepodległości w Gąbinie było okazją do wspólnego świętowania i manifestowania patriotyzmu. Mogliśmy uczestniczyć zarówno w radosnych, sportowych zmaganiach podczas biegu niepodległości w piątek, Konkursie Pieśni Patriotycznej tego samego dnia wieczorem oraz w centralnych obchodach, w sobotę 11 listopada, kiedy to oddaliśmy cześć poległym oraz oglądaliśmy historyczny pokaz, dotyczący dziejów naszej ojczyzny.
Opracowanie W. Olszewski
Fot. W. Olszewski, S. Ramotowska