W piątek 10 marca o godz. 17:30 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąbinie odbył się koncert pt. „Najpiękniejsze piosenki z repertuaru Anny German”...
W piątek 10 marca o godz. 17:30 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąbinie odbył się koncert pt. „Najpiękniejsze piosenki z repertuaru Anny German”, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin Krzysztofa Jadczaka, w którym wystąpili: Natalia Kovalenko i Jarosław Domagała. Artyści wykonali utwory z repertuaru Anny German, a także rozmawiali o jej życiu i twórczości. Podczas koncertu wybrzmiały m.in. utwory: „Tańczące Eurydki”, „Powrót do Sorrento”, „Być może”. Natalia Kovalenko, absolwentka Akademii Muzycznej w Ukrainie opowiadała również o filmie „Akompaniator zawodu” - Andrzeju Płonczyńskim — wieloletnim akompaniatorze Anny German, a także wspominała podróże i występy z piosenkarką po całym świecie.
Podczas spotkania w MGBP w Gąbinie można było obejrzeć również wystawę prac Uczestniczek Dużej Akademii Rysunku i Malarstwa oraz Uniwersytetu Umiejętności pt. „Wrażenia” inspirowana twórczością Anny German.
Koncert został przygotowany przez MGBP w Gąbinie przy współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Gąbinie oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gąbinie.
NATALIA KOVALENKO – (sopran), Absolwentka Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie na Ukrainie. Akademię ukończyła z wyróżnieniem otrzymując dyplom śpiewu klasycznego oraz uprawnienia do nauczania śpiewu. Od kilku lat mieszka w Polsce, która stała się jej drugą Ojczyzną. W 2010 roku założyła w Polsce Agencję Artystyczną, która miała na celu nawiązanie relacji kulturowych pomiędzy Ukrainą a Polską. Organizowała i organizuje zarówno pojedyncze koncerty, jak i całe ich cykle. Ma w swoim dorobku artystycznym wiele autorskich projektów muzycznych. Pracuje z czołowymi artystami z Polski, Ukrainy i Kanady, współpracuje też z Polskim Radiem. Była wielokrotnie zapraszana do udziału w koncertach organizowanych przez Polskie Radio, w programach „Spotkanie z reportażem”, czy do programu "Kawiarenki Słodkiego Radia Retro Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy ". W 2020 roku zaśpiewała na antenie Radia Dla Ciebie program „Anna German jakiej nie znacie” który poprowadził Pan Tadeusz Deszkiewicz. Koncertuje w Polsce, Europie, na Ukrainie oraz w Kanadzie. Jest zapraszana i zasiada jako juror w wielu konkursach i festiwalach. Przez ostanie kilka lat przygotowała wiele ciekawych i entuzjastycznie przyjętych projektów muzycznym takich jak np. „Moja Matko ja wiem”, którego m.in. celem jest pomoc młodym ludziom, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Należy dodać, że artystka jako jedyna została wybrana i poproszona przez Andrzeja Płonczyńskiego (wieloletniego akompaniatora Anny German i prawie wszystkich Gwiazd polskiej estrady) do cyklów koncertów poświęconych Annie German, za wyjątkową wrażliwość i kunszt artystyczny. W 2017 została zaproszona do ścisłego grona Społecznego Komitetu 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – gdzie powierzono jej wyłączną koordynację projektów Moniuszkowskich na Ukrainie. W 2018 roku przygotowała, uczestniczyła i koordynowała tourne artystów z Polski i Ukrainy, finansowany przez Senat RP promujący muzykę Stanisława Moniuszki na najlepszych scenach w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Tarnopolu i Iwano-Frankiwsku. W tym samym roku przygotowała kolejne projekty, uczestniczyła w przygotowaniu spektakularnej inauguracji roku Stanisława Moniuszki, realizowanej przez Filharmonię Narodową Ukrainy w Kijowie i artystów z Polski i Ukrainy w marcu 2019 r. W roku 2020 dostała stypendium w programie MKiDN „Kultura w sieci” na nagranie filmu-dokumentu „Akompaniator – tajemnice zawodu” o wybitnym polskim akompaniatorze Andrzeju Płonczyńskim, który został zrealizowany i otrzymał wysoką ocenę od odbiorców. W swoim repertuarze ceni sobie utwory niepozbawione wartościowej treści i emocji, dba o to, aby opowiadane przez nią historie przemawiały do serc wszystkich słuchaczy. Jej wszechstronność wokalna pozwala na wykonanie zarówno repertuaru klasycznego, jak i piosenki popularnej czy artystycznej.
JAROSŁAW DOMAGAŁA – pianista-kameralista, pedagog, dr hab. sztuki w dyscyplinie sztuki muzycznej, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, studiował w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego i prof. Anny Wesołowskiej-Firlej.
Prowadzi czynną działalność koncertową, współpracuje ze znanymi artystami. Dokonał licznych nagrań muzycznych, zarejestrował utwory solowe oraz towarzyszył w charakterze akompaniatora solistom i chórom. Ma w swym dorobku wiele prawykonań muzycznych. Wystąpił w wielu krajach, m.in.: Kanadzie, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Czechach, Słowacji, Serbii, Ukrainie, Chorwacji i Hiszpanii.
Prowadził zajęcia z zakresu kameralistyki wokalnej podczas międzynarodowych warsztatów wokalnych. Współpracował podczas nich z wieloma wybitnymi pedagogami, był m.in. akompaniatorem podczas Mistrzowskich Kursów Wokalnych prof. Teresy Żylis-Gary. Pracował jako korepetytor i akompaniator w Teatrze Wielkim w Łodzi, odbył także staż zawodowy w Niemczech.
Jest autorem kilku książek i licznych artykułów naukowych, w których przedstawia różnorodne aspekty kultury muzycznej i edukacji artystycznej. Jest członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Posiada duży dorobek pedagogiczny, uczniowie klasy fortepianu J. Domagały uzyskali wiele nagród na konkursach muzycznych. Jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Gąbinie, która realizowała za zgodą MKiDN wartościowe eksperymenty pedagogiczne. Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawach awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa muzycznego oraz konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Otrzymał Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka, Nagrodę Starosty Powiatu Kutnowskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna.
Informacja opracowana na podstawie materiałów przygotowanych przez MGBP w Gąbinie
M. Świerzyńska,
źródło fot. MGBP w Gąbinie