22 stycznia minęło 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. W tą 160. rocznicę już po raz 10, na cmentarzu w Dobrzykowie, spotkali się mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych jednostek rządowych i samorządowych by symbolicznie upamiętnić to historyczne wydarzenie.
Przypomnijmy: „Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Swoim zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Walki miały charakter partyzancki. W czasie walk, stoczono około 1200 większych lub mniejszych potyczek z Rosjanami. Świadkiem tych tragicznych wydarzeń była także ziemia gąbińska i okolice. Już w pierwszych dniach powstania, miał miejsce atak Polaków na stacjonujące w Gąbinie wojska carskie. Walki podjazdowe trwały przez cały 1863 i cześć 1864 roku. Stoczono wiele potyczek w tym trzy większe bitwy: pod Kunkami (20 maja 1863), Ciechomicami ( 20 lipca 1863) oraz pod Strzemesznem (listopad 1863). Polegli w tych walkach, leżą m.in. w zbiorowych mogiłach w Dobrzykowie i Gąbinie. Warto dodać, iż z Gąbina pochodził jeden z członków powstańczego Rządu Narodowego Franciszek Dobrowolski”.
W 160. rocznicę obchodów organizowanych na dobrzykowskim cmentarzu, składamy hołd wszystkim poległym za walkę o wolność naszej ojczyzny, pielęgnując pamięć o naszych lokalnych bohaterach narodowych.
opracowanie: M. Świerzyńska
źródło grafiki: www.ipn.gov.pl