Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Czas w którym odwiedzamy nekropolie i wspominamy najbliższych zmarłych. Pamiętajmy w tym okresie o mogiłach i cmentarzach, których nikt już nie odwiedza. Jednym z takich miejsc jest cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej w Gąbinie.
Spoczywają tam żołnierze armii niemieckiej polegli podczas walk jesienią i zimą 1914 roku. Miejsce to zostanie wkrótce wpisane do karty ewidencji miejsc pamięci narodowej.
W listopadzie i grudniu 1914 roku w okolicach Gąbina i całym regionie toczyły się zaciekłe walki między wojskami niemieckimi i rosyjskimi (w których walczyli również Polacy). Miasto zostało zajęte przez Niemców 18 listopada 1914 roku. W Gąbinie funkcjonował szpital polowy. Trafiali tam m.in. żołnierze niemieccy, ranni w walkach toczących się w okolicach Gąbina oraz w regionie.
Cmentarz został zniszczony po drugiej wojnie światowej. W 2015 roku członkowie stowarzyszenia TRADYTOR z Płocka dokonali pomiarów geodezyjnych oraz zinwentaryzowali pozostałości po kwaterach wojennych na cmentarzu. Doliczono się 140 widocznych mogił pojedynczych i kilka zbiorowych. W ostatnich latach obiekt był regularnie sprzątany i czyszczony przez lokalnych pasjonatów historii oraz harcerzy.
Cmentarz zostanie wpisany do karty ewidencji miejsc pamięci narodowej, co skutkować będzie objęciem go ochroną i możliwością poczynienia dalszych kroków, tym razem już formalnych celem zabezpieczenia i zachowania istniejących struktur.
opracowanie: W. Olszewski
fot. A. Świerzyński