14 czerwca jednostka obchodziła swoje jubileuszowe święto.
10 lat istnienia Szkoła Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Gąbinie to dobry czas dla rozwoju muzyki w Mieście i Gminie Gąbin. 14 czerwca jednostka obchodziła swoje jubileuszowe święto.
Szkoła powstała 1 września 2011 roku. Uroczystości związane z 10-leciem istnienia zostały przełożone o rok ze względu na pandemię koronawirusa Covid-19.
W sali kameralnej spotkali się przedstawiciele kadry pedagogicznej, przedstawiciele samorządu, zaproszeni goście oraz wizytator Centrum Edukacji Artystycznej (Anna Drogowska), który wręczył medale i odznaki za zasługi na rzecz rozwoju kultury i sztuki dla:
- Krystyny Panek – Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- Joanny Domagały – Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- Zbigniewa Mereckiego – Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- Mariusza Hejnickiego – Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- Macieja Kałamuckiego – Odznaka przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
- Włodzimierza Sieczkowskiego – Odznaka przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
- Katarzyny Domagały – Odznaka przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
- Iwony Niemyjskiej – Odznaka przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Dyrektor Szkoły Jarosław Domagała oraz Zbigniew Merecki otrzymali Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.
Przybyli goście mieli okazję obejrzeć prezentację, poświęconą 10-letniej działalności szkoły muzycznej. Omówił ją dyrektor Jarosław Domagała. Dużą rolę placówki w kształtowaniu zmysłu artystycznego oraz rozwoju kultury i sztuki na ziemi gąbińskiej podkreślił Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak. Jego determinacja, by Gąbin posiadał swoją szkołę muzyczną zaowocowała jej utworzeniem – wbrew wielu głosom sprzeciwu. Placówka jest wyjątkowa nie tylko w całym regionie, ale i w kraju. W 2012 r. uzyskała zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej na realizację eksperymentu pedagogicznego. Utworzona została eksperymentalna klasa śpiewu solowego. W 2013 r. MKiDN wyraziło zgodę na realizację kolejnego eksperymentu polegającego na kształceniu w ramach profilu muzycznego i artystycznego.
Opracowanie i fot.: W. Olszewski