Po dwuletniej przerwie do kalendarza gąbińskich uroczystości wróciły Dni Gąbina. Święto miasta stanowiło równocześnie część obchodów 700-lecia lokacji Gąbina i 800-lecia parafii Gąbin.
Sobota, drugi dzień obchodów upłynął pod znakiem występów artystycznych i festynu na miejskiej starówce. Na scenie wystąpiły dzieci z lokalnych placówek oświatowo-wychowawczych oraz znani i lubiani artyści polskiej sceny muzycznej.
Część artystyczną otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak, jako gospodarz Miasta i Gminy Gąbin prezentował dorobek lokalnych artystów, prowadził wydarzenie, czuwał i koordynował nad całym przedsięwzięciem.
Konferansjerem Dni Gąbina był Wojciech Bruździński, który razem z Burmistrzem zapowiadał i prowadził uroczystości.
Lokalne szkoły i przedszkola, jak co roku przygotowały swoich podopiecznych do występów, zarówno wokalnych jak i tanecznych. Wystąpili przedstawiciele placówek samorządowych, w tym z Przedszkola Samorządowego w Gąbinie, Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Gąbinie, Szkoły Podstawowej w Gąbinie, Czermnie, Nowym Kamieniu.
Każdy z młodych artystów występujących otrzymywał słodki upominek.
Na scenie burmistrz Krzysztof Jadczak wręczył również nagrody w ramach konkursu „Gąbin i okolice na przestrzeni wieków” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Nowym Kamieniu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej.
Dyplomy i nagrody otrzymali także biegacze uczestniczący w piątkowym Biegu przełajowym o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.
Swoje pokazy miały też grupy taneczne działające przy MGOK w Gąbinie. Zaprezentowały się: „Tancereczki”, Szalone Stópki, Bajlanda oraz grupa tańca towarzyskiego. Dużą atrakcją były pokazy nowej grupy taneczno-wokalnej - „Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Gąbińska”. Tego dnia swoje umiejętności zaprezentowała sekcja dziecięca. Ponadto na scenie pojawiły się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Gąbinianki”.
Z okazji 700-lecia lokacji miasta do Gąbina przyjechała grupa rekonstrukcyjna Jantar. Dzielni wojowie mieli swoją wioskę historyczną w parku miejskim, zaś na scenie wręczyli burmistrzowi akt lokacyjny miasta. Z tej okazji wybite zostały również pamiątkowe monety.
Wieczorem przed publicznością wystąpiła lokalna artystka, Izabela Jabłońska, uczestniczka programu Szansa na sukces. Akompaniował jej Łukasz Stefański. Kolejny na scenie był Boney Fame – zespół coverujący utwory Boney M.
Gwiazdą sobotniego wieczoru była Urszula. Wokalistka występuje od wczesnych lat 80-tych. Jest autorką wielkich przebojów radiowych takich jak: Dmuchawce, latawce, wiatr; Malinowy Król, Konik na biegunach. Współpracowała również z innymi, utytułowanymi zespołami i artystami, m.in. Budką Suflera, zespołem Dżem czy Kayah. W Gąbinie zaprezentowała swoje największe przeboje, m.in. Dmuchawce, Latawce, Wiatr; Malinowy Król.
Po zmroku na scenie pojawił się Kordian. Grający muzykę disco, połączoną z folkiem i klimatami góralskimi rozkręcił imprezę, która wraz z zabawą taneczną zakończyła się w późnych godzinach nocnych.
Tego dnia mieszkańcy i goście mieli okazję spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Topólnie. Ciasta, chleb ze smalcem oraz inne lokalne wypieki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło oczywiście stoisk promocyjnych, na których lokalni rzemieślnicy i artyści wystawiali swoje wyroby. Dużo było również stoisk handlowych. Zabawki, wata cukrowa czy frytki belgijskie – umilały czas gościom obecnym podczas Dni Gąbina na miejskiej starówce.
Obsługę gastronomiczną prowadził Browar z Gostynina. Za przygotowanie techniczne – scena, nagłośnienie, oświetlenie odpowiedzialna była firma OPTIS Piotra Kunikowskiego.
Dni Gąbina nie odbyłyby się w tak bogatej formie bez wsparcia sponsorów i darczyńców, a także zaangażowania pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Miasta i Gminy w Gąbinie, Policji, Straży oraz wszystkich innych życzliwych osób wspierających Dni Gąbina 2022.
Opracowanie: W. Olszewski
Fot.: W. Olszewski, A. Świerzyński, P. Chmielecki
Nowe zdjęcia w galerii
zapraszamy do oglądania