Sesja naukowa „Gąbin na przestrzeni wieków” - 700 lat Gąbina

04-06-2022 Aktualności Drukuj E-mail Odsłony: 667
 Sesja naukowa „Gąbin na przestrzeni wieków”

Rocznica 700-lecia lokacji Gąbina to doskonała okazja do pochylenia się nad historią miasta i całego regionu oraz przybliżenia dziejów Gąbina mieszkańcom całego regionu. 3 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Gąbinie odbyła się Sesja naukowa „Gąbin na przestrzeni wieków”.

Konferencja, przygotowana przez pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Gąbinie oraz Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Gąbinie, miała na celu przedstawienie zarysu historii naszego miasta, począwszy od średniowiecza aż po czasy współczesne.

W sesji naukowej udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele samorządu lokalnego, powiatowego i wojewódzkiego, lekarze, księża parafii z terenu miasta i gminy, delegacje szkół i jednostek organizacyjnych gminy oraz organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy gminy i okolic.

W czasie prelekcji przedstawione zostały najciekawsze tematy, dotyczące Gąbina i okolic. Anna Wrzesińska w prelekcji „Jak to się zaczęło – o średniowiecznym Gąbinie”, skupiła się na wczesnej historii naszego miasta. Dr hab. Jarosław Domagała omówił z kolei historię rodziny Pruszaków, którzy byli właścicielami dóbr ziemskich w Kunkach – części parafii Gąbin. Ciekawym tematem była prelekcja dr Grzegorza Gołębiewskiego „Gąbińscy bohaterowie walk o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej Polskiej”, która ukazała, wielkie znaczenie naszej lokalnej społeczności, nie tylko dla losów regionu, ale i całego kraju.

dni gabina 2022 sesja nukowa gabin na przestrzeni wiekow 03 06 2022 0075

Dr Bogumiła Zalewska-Opasińska skupiła się na czasach powojennych. Omawiając temat „Podporucznik Henryk Józwik „Groźny” – żołnierz niezłomny z Lubelszczyzny”, przedstawiła sylwetkę bohatera niepodległościowego podziemia, walczącego z komunistami w pierwszych latach po II wojnie światowej. Ciekawym tematem, wieńczącym konferencję była prezentacja prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej pt. „Klasa śpiewu solowego i nauczanie wokalne – eksperyment pedagogiczny w Szkole Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Gąbinie”. Na koniec uczestnicy wydarzenia mieli okazję posłuchać Koncertu Muzyki Polskiej w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Gąbinie.

dni gabina 2022 sesja nukowa gabin na przestrzeni wiekow 03 06 2022 0015

Spotkanie historyczne było okazją do poszerzenia swojej wiedzy historycznej oraz wymiany zdań i poglądów dot. dziejów Gąbina i okolic oraz jego 700-letniej historii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak.

Opracowanie i fot.: W. Olszewski

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

ul. Stary Rynek 16, 09-530 Gąbin 24 267-41-50 24 277-12-56 urzad-sekretariat@gabin.pl

poniedziałek-wtorek-czwartek-piątek 7:30-15:30, środy od 9:00 do godziny 17:00

Formularz kontaktowy

Polecamy

 • Biuletyn Informacji Publicznej - Miasto i Gmina Gąbin
 • Mazowsze - serce Polski
 • Związek Powiatów Polskich
 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • OPTIS - Piotr Kunikowski
 • stow aktywni razem 245x100pix
 • Klub Sportowy Unia Czermno
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • blekitni gabin 2
 • e-budownictwo - GUNB

Facebook miasta i gminy Gąbin