Obchody Święta Niepodległości w Gąbinie
11 listopada - Narodowy Dzień Niepodległości, ustanowiony w 1937 roku, przypomina o wydarzeniach 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapy Europy.
Tegoroczne uroczystości ze względu na epidemię COVID-19 miały ograniczony charakter. W samo południe w gąbińskiej świątyni parafialnej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Poprzedził ją koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Miasta i Gminy Gąbin.
Pod Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Wojska Polskiego Burmistrz Krzysztof Jadczak, Przewodniczący Rady Edward Wilgocki oraz Sekretarz Gminy Joanna Stańczak oddali hołd walczącym za ojczyznę, składając symboliczne biało-czerwone kwiaty i zapalając znicze. Wartę honorową zaciągnęli Harcerze z 58. Gąbińskiego Szczepu "Gradiam" Romualda Rojewskiego ps. "Lew".
Pomnik powstał przed II wojną światową. Było to miejsce upamiętniające mieszkańców ziemi gąbińskiej oraz wszystkich Polaków walczących o naszą niepodległość w latach 1918-1921. Po wojnie monument nie został odbudowany. Pod koniec lat 80. powstał w Gąbinie Komitet Odbudowy Pomnika Nieznanego Żołnierza. Dzięki staraniom mieszkańców, Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej oraz proboszcza Jerzego Drozdowskiego, w 1987 roku udało się odsłonić zrekonstruowany pomnik. Był to jeden z pierwszych tego typu obiektów w PRL – odbudowany i wyświęcony przez duchownego.
opracowanie:W. Olszewski
fot. A. Świerzyński