W dniu 8 września 2020r. odbyło się ważne dla mieszkańców Miasta i Gminy Gąbin i doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, spotkanie dot. bezpieczeństwa powodziowego oraz retencji wód opadowych.
Inicjatorem i gospodarzem konferencji był Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin – Krzysztof Jadczak. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Senator Marek Martynowski, Wojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Waldemar Kuta, Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu w NFOŚiGW Anna Czyżewska, Dyrektor ds. Organizacyjno–Ekonomicznych w RZGW Tomasz Iwańczuk, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Marlena Mazurska, Sekretarz Gminy Joanna Stańczak, Kierownik Referatu Inwestycji Gospodarki Komunalnej i Gospodarki Gruntami w UMiG w Gąbinie Piotr Kwiatkowski.
Newralgiczne położenie Miasta i Gminy Gąbin, której znaczna część znajduje się w dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, bezpośrednie sąsiedztwo ze sztucznym Zbiornikiem Włocławskim, powoduje występowanie katastrofalnych w skutkach powodzi (ostatnia w 2010r.). W celu zapewnienia bezpieczeństwa dla zamieszkałej ludności, istnieje konieczność podejmowania stałych działań antypowodziowych. Dużym problemem ostatnich lat wynikającym ze skutków zmian klimatu, zagrożeń naturalnych i działalności człowieka jest niski zasób wód gruntowych, czego następstwem są dotkliwie odczuwalne susze.
Podczas konferencji omówione zostały priorytetowe działania, które Samorząd Gąbina planuje realizować we współpracy z Wodami Polskimi. Są to m.in.
- zabezpieczenie wałów powodziowych poprzez zastosowanie przegrody infiltracyjnej,
- zastosowanie siatek zabezpieczających na całej długości wałów w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej (na dzień dzisiejszy wykonano już ok. 10km),
- przygotowanie programu retencyjnego dla Miasta i Gminy Gąbin uwzględniającego wszystkie cieki w tym Wisłę, Kanał Iłowsko-Dobrzykowski, Nidę Gąbiniankę, Wielką Strugę
W znacznej części spotkanie poświęcone było również tematyce ochrony zasobów wody, zwiększenie retencji i zagospodarowanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. W nawiązaniu do tej tematyki, Dyrektor Anna Czyżewska, przedstawiła uruchomione programy w NFOŚiGW dofinansowujące zielono-niebieską infrastrukturę.
Senator Marek Martynowski oraz Burmistrz Krzysztof Jadczak przedstawili problem wyraźnego obniżenia poziomu wód w jeziorach Zdworskim, Ciechomickim, Górskim, Łąckim Małym i Dużym, z którym zwrócili się do nich mieszkańcy okolicznych terenów.
Ważnym tematem nie tylko dla mieszkańców gminy, ale dla ok. 60.000 turystów wypoczywających co roku nad jeziorami, których łączna powierzchnia 488 ha, a jezioro Zdworskie jest największym naturalnym jeziorem na Mazowszu, są zagadnienia związane z ochroną wód i przeciwdziałaniem ich eutrofizacji. Prowadzone pompowanie wody z pompowni Dobrzyków do Jeziora Zdworskiego (rurociąg o długości 7,5 km ) i Ciechomickiego (rurociąg o długości 6,3 km) powinno według Dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku PGWP Waldemara Kuta poprawić sytuację hydrologiczną w zlewni Wielkiej Strugi i Kanału Dobrzykowskiego.
Uczestnicy konferencji podkreślili konieczność zabezpieczenia środków na realizacje omawianych zadań i ustalili przygotowanie wystąpień w tej sprawie, a także możliwie krótki termin kolejnego spotkania po oszacowaniu zakładanych do realizacji przedsięwzięć. Może to być szansą poprawy sytuacji hydrologicznej oraz bezpieczeństwa powodziowego w Mieście i Gminie Gąbin, jak i całego regionu.
opracowanie, film i fot.: A. Świerzyński